Всички

Пластмасови прибори за еднократна употреба, клечки за уши, сламки и бъркалки ще бъдат забранeни от 2021 г.

Пластмасови прибори за еднократна употреба, клечки за уши, сламки и бъркалки ще бъдат забранени от 2021 г., съобщиха от Европейския парлмент.

Към списъка евродепутатите добавиха продукти, направени от разградима при окисляване пластмаса и някои полистиренови продукти като опаковки, както и съдове, направени от експандиран полистирен, които се използват за съхранение на храна за бърза консумация. 

При липса на възможни алтернативи на пластмасите използването им трябва да бъде намалено с минимум 25% до 2025 г.

Пластмасовите изделия за еднократна употреба като чинии, прибори, сламки, дръжки за балони и клечки за уши, ще бъдат забранени в ЕС според новите правила, гласувани в сряда.

Използването на редица други продукти, за които не съществуват алтернативи, трябва да бъде намалено с минимално 25% от държавите членки до 2025 г. Това включва кутиите за еднократна употреба за бургери, сандвичи, плодове, зеленчуци, десерти или сладолед. Държавите членки трябва да предложат национален план за насърчаване използването на продукти подходящи за многократна употреба, за повторна употреба и за рециклиране.

Други пластмаси, като бутилките за напитки, ще трябва да се събират разделно и до 2025 г. 90% от тях да могат да се рециклират.

Евродепутатите одобриха мерки, които засягат отпадъците от тютюневи изделия и по-специално цигарените филтри, съдържащи пластмаса. Те ще трябва да се намалят с 50% до 2025 г. и с 80% до 2030 г.

Един единствен цигарен фас е достатъчен да замърси от 500 до 1000 литра вода, и когато се изхвърли на пътя, са нужни 12 години, за да се разгради напълно. Това е вторият най-често срещан пластмасов замърсител.

Държавите от ЕС трябва също да гарантират, че поне 50% от изгубените или изоставени риболовни приспособления, съдържащи пластмаса, се събират всяка година. Поставената цел за рециклирането им е най-малко 15% до 2025 г.

Те ще трябва да гарантират, че производителите на тютюневи изделия ще покриват разходите за събиране на отпадъците от тези продукти, както и последващите разходи за превоз, обработка и събиране на отпадъците. Същото се отнася и за производителите на риболовни съоръжения, които трябва да участват в процеса на рециклиране.

error: Защитено Съдържание!