В областта има два кучешки приюта – в Елховец и Девин, проектират още един – в Смолян
Два кучешки приюта има на територията на област Смолян до момента, третият се проектира. Първият е частен и се намира край рудоземското село Елховец. Стопанисва го английското семейство Даян и Тони Роулс.
Вторият – в Девин, заработи неотдавна. В Смолян също предстои да се изгради временен приют за кучета. За целта общината получи от правителството финансиране на стойност 230 000 лева.
„В момента върви проектиране за разширение и реконструкция на бившия приют, чиято база ще се използва. Ние сме на етап подробен устройствен план. Кучешкият приют ще е на старото място. Сега разширяваме терена, защото е необходимо да осигурим 6 кв. метра на куче. В момента вървят обявления и след приключване на ПУП, ще го направим“, заяви главният архитект на общината Димитър Димов.
Той обясни, че едно такова проектиране отнема месец и половина минимум. След приключването на ПУП-а ще се издаде виза за проектиране. После предстои строителство, но се надявам до есента това да се случи. Ще използваме и съществуващата сграда“, допълни той.
Паралелно с това от 21-ви май във връзка с приетата национална програма община Смолян пусна за обществена консултация своя програма за овладяване на популацията на безстопанствените кучета .
Приютът в Девин функционира вече девет месеца. Там проблемът също бе много наболял. Затова общинското ръководство взе решение и построи приют, съобразен с европейските изисквания. Той е с капацитет 130 кучета, в момента има 127. В него работят четирима души, които обгрижват четириногите.
„Условията за отглеждането им са доста добри. За съжаление не е решен проблемът с безстопанствените кучета. Проблемът е сериозен в цяла България. Всички знаят, че той идва от безотговорното отношение на стопаните към кучетата, които гледат“, каза отговорникът на приюта Христо Карангов.
Той обясни, че общината е стартирала инициатива за регистрация на абсолютно всички домашни кучета, като това включва кастриране, чипиране и т.н.
„Идеята е такава, че в определени дни от седмицата в Девин идват хора от най-различни градове и села. Карат си кучетата тук и ги пускат. В началото на годината бяхме прибрали почти всички безстопанствени кучета като сме обхванали целия град. Приоритет ни беше центърът, понеже има доста хора, които се оплакват, естествено. Трябва обаче да се спре самият процес на пускането им. Това може да стане единствено чрез запознаване на хората със самия проблем, с отговорността, която имат. Желателно е всички, които обичат кучета и котки, да бъдат по-отговорни“, смята Карангов.
Той посочи, че след като се хване куче задължително минава през ветеринарен лекар, защото може да е болно и няма как да го пуснат при останалите в приюта, които вече са обезпаразитени, ваксинирани, кастрирани и т.н.
„Искам да заявя, че кучетата не се хранят с отпадъци, а издръжката за изхранването им идва от община Девин. На седмица купуваме 17 чувала гранули, отделно месо. Храна носят и доброволци. Кучетата се хранят веднъж на ден. Зимно време се хранят два пъти – сутрин и вечер. Тук имаме един собственик на месарски магазин. Собственикът му всяка седмица ни дава определено количество сурово месо, което ние приготвяме. Отделно имаме 7-8 доброволци, които идват по собствена инициатива горе и помагат. Носят също храна и медикаменти за обезпаразитяване“, допълни управителят на приюта.
Според жители на Девин въпреки предприетите мерки от общинското ръководство, в града продължава да има прииждащи нови кучета.
„Проблемът не е напълно решен, но в сравнение с миналата година по това време има значителна разлика. Има предприети мерки, има направен приют, полагат се грижи, но има още какво да се желае. Според мен хората, които идват в града от околностите на Девин, да пускат кучета, трябва да бъдат глобявани, защото те са виновни, че градът ни се пълни с бездомни кучета. На практика десет вземат в приюта, а на улицата се пускат 20, така че проблемът трудно може да се реши“, казва местен жител.