Бонус от 1000 лв. за около 40 медици в МБАЛ – Смолян, маските падат на 26 април
Около 40 медици от областната болница, които са обслужвали пациенти с коронавирус, ще получат бонус от по 1000 лева чисто върху заплатите им за месец април. Парите са постъпили в болницата и има комисия, която уточнява графиците. Проблемът вече е решен. Всеки момент ще си получат парите, съобщи пред журналисти изпълнителният директор на МБАЛ – Смолян, д-р Марин Даракчиев.
Той уточни, че за следващия месец медиците с ангажимент към болни с коронавирус ще получат върху сегашното си възнаграждение същата сума.
„До момента случаите в нашата област са 33 общо. Оздравели са 10, 2-ма са починали. В Смолян с коронавирус има 19 души, в Чепеларе – 4, в Неделино – 5, в Рудозем – 1, в Мадан – 2, в Девин – 2. На болнично лечение са 13 души. В областната болница са 9, в Мадан – 2, и в УМБАЛ „Св. Георги“ – 2-ма от Неделино. Осем от пациентите са на домашно лечение. Медицински персонал с коронавирус са 4, от тях 3-ма лекари от доболничната помощ, 1 медицинска сестра и 2 санитарки“, уточни областният управител Недялко Славов.
Последните 5 случая са следните: жена на 84 години от Смолян, жена на 60 години (лекар-дерматолог) от Смолян и мъж на 66 г. също от Смолян. Останалите двама са от Неделино – семейство, което се прибра от Великобритания, като жената е хоспитализирана в МБАЛ – Смолян, а мъжът е под домашна карантина.
Коментиран беше един от случаите, при които е заразен лекарят.
Сред първоначалните симптоми на 84-годишната жена с коронавирус е бил обрив. Тя отива при дерматолог и явно при прегледа е пренесена инфекцията.
„Целенасочено на лекаря не е взета проба веднага, за да избегнем фалшиво отрицателен резултат. Чак по празниците взехме PSR и така установихме, че е заразен от пациентката. Лекарят няма симптоми, тя е 28 дни у дома под карантина. При 84-годишната жена най-вероятно заразата е станала е от семейството. Тя има член от семейството който пътува, в чужбина включително, и предполагаме, че той е източникът“, посочи шефът на РЗИ д-р Мими Кубатева.
Уточнението от д-р Даракчиев е, че има антитела, които показват, че членове на семейството са прекарали инфекцията, че са се срещали с вируса.
В инфекциозното отделение на МБАЛ – Смолян, са настанени 7 пациенти с коронавирус, 2-ма са на интензивно лечение. 65-годишната пациентка е в ОАИЛ от началото на този месе (21 дни). Тя е интубирана, на механична вентилация, състоянието й е без промяна. Другият пациент не е интубиран.
„На този етап болницата се справя. Имаме възможности и план да лекуваме повече пациенти. Поетапно ще изследваме медицинския персонал, защото има безсимптомни пациенти. В световен мащаб около 10-15% от медицинския персонал се заразяват и трябва да бъдем внимателни. Имаме няколко пациенти, които подготвяме за изписване и след отрицателни проби ще ги изпишем. На контактните лица правим бързи тестове и тогава се изяснява епидемиологичната връзка между отделните случаи. Общо взето за всеки случай сме наясно, което е добър признак, защото при ескалиране на епидемията, ще може да се разбере кой от кого се заразява и каква е епидемиологичната връзка. С д-р Кубатева изясняваме нещата и знаем за какво става въпрос. Карантинират се контактните и така се опитваме да предотвратим по-голям взрив“, обясни д-р Даракчиев.
Д-р Кубатева призова всички, които имат положителни IgM-тестове да бъдат насочени чрез личните си лекари за изследване с PSR. Целта е ранно откриване на заразоносители и предприемане на мерки спрямо тях.
„В момента под карантина са 216 лица. От тях контактни на положителни са 47. През седмицата взети 80 PSR- проби, от тях 11 са положителни. Имаме и още 4 положителни, направени извън областта, това са неделинските случаи. При епидемиологичните проучвания на пациентите е установен източникът на зараза както следва: 8 от всички са контактни на положителни лица, 6-има са се завърнали от чужбина, основно от Англия, 5-ма са се заразили от член на семейството, 4-има са от кардиологично отделение. 3-ма имат връзка с Пампорово“, сочи анализът на д-р Мими Кубатева.
Последната заповед на министъра на здравеопазването е за възстановяване на женските и детските консултации, поетапно възстановяване на лечебно-терапевтичната дейност, като остава забраната за свиждания.
Ст.комисар Николай Димов – директор на полицията в Смолян, информира, че Великденските празници са преминали спокойно. През КПП-тата на областния град вчера и днес се забелязва засилване на трафика, което показва, че хората се връщат обратно.
„Пет бързи производства са образувани срещу лица, които са попълнили декларация, че отиват на работа в дадена фирма, а ние сме установили, че няма такова нещо, тоест те са излъгали. За почивните дни има 900 декларации за преминаване по причина трудова ангажираност. Ще бъдат извършени проверки на всички, като за установени несъответствия или лъжливи данни ще бъде уведомена прокуратурата“, посочи Димов.
През почивните дни са съставени 98 акта по закона за здравето – за неносене на предпазна маска. С тях общият брой на актовете е 190 заедно с миналата седмица.
„Тази седмица контролът ще продължи. Ограничението за носене на предпазни маски е до 26 април. Препоръчам на гражданите да спазват противоепидемични мерки, вкл. носене на маските. Да не подават декларации с неварно съдържание, тъй като трябва да са наясно, че ще бъдат извършени насрещни проверки и може да станат обект на наказателно преследване. По-лесно е да преустановят безсмислените пътувания“, е съветът на ст. комисар Димов.
За последната седмица експертите от РЗИ са извършили 109 проверки – в 22 хранителни магазина, 4 вендинг маишини, 6 заведения за бързо хранене без консумация на място, 3 заведения за доставка по домовете, 7 магазина, предлагащи нехранителни продукти, 7 фризьорски и козметични салони, 12 административни сгради, 13 офиса за различни услуги, 10 транспортни средства и 25 обекти – фитнес, ресторанти, игрални зали и ресторанти, които би следвало да не работят. Само през празничните дни са проверени още 68 магазина и е съставен 1 акт за неносене на маска на публично място.
Констатирани са нарушения в 1 хранителен магазин и 1 офис – като струпване на хора и неспазване на дистанция. Връчени са 3 предписания. При последващи проверки нарушенията са отстранени. 10 проверки са извършени във връзка с кооперативни и фермерски пазари – те не работят.
Относно възстановяване на плановия прием д-р Даракчиев обясни, че ще се изпълняват най-неотложните операции.
„Трябва много сериозно да бъдат преценявани какви пациенти се приемат, какви се оперират. Всеки със симптоми за коронавирус трябва първо да бъде уточнен, изолиран, доказан и тогава вече да се пристъпи към операция. В заповедта на министъра за възстановяване на плановата дейност на болниците има много условности“, допълни той. И уточни, че досега на медицинския персонал са направени 75 проби, основно на тези от първа линия.