Епидемиологът д-р Сергей Сиденко: Всички ще срещнем коронавируса, но дано е с 1000 вирусни единици, не с 10 милиона
По мои наблюдения епидемията върви към върха на развитието си, да я наречем втора вълна. Затова вирусът твърдо се е настанил в нашето общество. Докато по-рано говорихме, че пълзи, сега го има навсякъде. Тенденциите на развитието й е като всяка епидемия. Мисля, че тази седмица ще стигнем върха и следващите две лека-полека ще вървим към спад на епидемичния процес. Всичко зависи от нашите мерки, които вземаме и прилагането им най-вече, заяви пред журналисти в Смолян епидемиологът д-р Сергей Сиденко.Той е началник сектор „Болнична епидемиология“ в МБАЛ – Смолян.
По думите му целта на тези мерки не е да спрем вируса, а да го забавим, за да може здравната система да поеме тези болни, които се нуждаят от хоспитализация, и да окажат медиците своевременна и качествена помощ.
„Разбира се, че вирусът ще мине през всички нас – това е от ясно по-ясно, въпросът е как!? Всичко, което говорим за маски, дистанция, дезинфекция и др., цели да намали инфектиращата доза. Всички ще срещнем вируса, но дано срещнем например с хиляда вирусни единици, с които организмът по-лесно ще се справим, отколкото десет милиона наведнъж. Целта е да минем с минимум жертви през тази епидемия. Все пак обществото ни е достатъчно отговорно, макар да има изключения. Като цяло спазват мерките – някъде по-добре, някъде по-зле, но ги спазват. А щом ги спазваме до някаква степен, макар не на 100%, дава някакви основания да мислим, че след две-три седмици най-вероятно ще вървим към спад“, допълни д-р Сиденко.
Той обясни, че първите три основни придружаващи заболявания, които водят до тежко протичане, са хронични сърдечно съдови заболявания, захарен диабет, хранични белодробни болести. „Практически при всички починали е имало налице поне някое от тези заболявания и възрастта им е била рискова. Много късно се лекуват тези хора. По-младите, при най-малкото неразположение, тичат в болница или при личния лекар, или си правят платен бърз тест, кръвен. Възрастните седят в къщи и чакат докато не се усложни ситуацията“, анализира епидемиологът.