Здраве

Няма доказателство, че не си в самоотлъчка, ако си с Ковид-19, но без PCR-тест

Пациент с коронавирус на домашно лечение, комуто не е правен PCR-тест с положителен резултат, не може да докаже, че не е в самоотлъчка. Това стана ясно от думите на д-р Мими Кубатева в отговор на въпроса как човек с коронавирус и неговите близки доказват, че са в изолация, при положение, че личният лекар е казал на пациента: „Стой си вкъщи“, предписал му е съответното лечение, но не му е правен тест.

Днес за първи път брифингът с областния щаб за борба с коронавируса бе онлайн.

„Ако няма положителен PCR-тест, той не влиза в системата и карантиниране по този повод за тази диагноза няма. Тогава няма никакви доказателства за това, че е болен и има контактни на това заболяване. Тоест, този сценарий отпада. Остава другият вариант – достатъчно дълго да се самоизолират по тяхно желание, като вариантите там са да остане вкъщи за сметка на платен или на неплатен отпуск, или при възможност чрез договорка с работодателя да работи от дома“, обясни д-р Кубатева.

Попитана какво трябва да направиш в случай, че си болен вкъщи, но искаш да си направиш PCR-тест без да плащаш, тя отговори че личният лекар е този, който трябва да осигури възможност за диагностика и лечение – чрез спешна помощ или друг начин.

„Той определя взимането на проба или даване на направление за хоспитализация или посещение при специалист, което се очакваме този месец да стане онлайн – за издаване на направление за тестване в лаборатория. Организацията на поведението на пациента за неговата диагностика и лечение се определя от личния лекар. РЗИ поставя болните и контактните под карантина и ги уведомява, че ако имат влошаване на състоянието, трябва да се обадят на личния лекар, който им предписва лечение и диагностика“, допълни тя.

Има вече хора, които се карантинират за пореден път – това са служители, чиято работа изисква чести контакти с хора.

„С тази цел и на базата на доказателства, че  след 10-тия ден контактните няма риск да разнасят и заразяват други хора, карантината от 14 беше намалена на 10 дни. В тази посока е и разпореждането на министъра на здравеопазването за работодатели, които имат възможност да поставят служители на работа от дома, да се възползват и заради контактите в дома, а и за да не се събират хора на работните места с цел да се намали риска от разпространяване на заразата“, каза д-р Кубатева.

error: Защитено Съдържание!