Всички

Санкционират с 8380 лв. болницата в Смолян за злоупотреба с господстващо положение

Болницата в Смолян получи имуществена санкция от 8380 лева за злоупотреба с господстващо положение, постанови Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Причината е отказ на МБАЛ в Смолян да даде достъп на Медицински център „Смоляни“, ръководен от д-р Григор Лалов и д-р Венцислав Проданов, до апаратура, съоръжения и специалисти за рентгенова скопия и графия.

Това според КЗК може да предотврати, ограничи или наруши конкуренцията и да засегне интересите на потребителите и да възпрепятства осъществяваната частното дружество стопанска дейност.

В 30-дневен срок от решението на КЗК ръководството на лечебното заведение трябва да изготви и предложи на медицинския център проект на договор за предоставяне на услуги от Отделението по образна диагностика при справедливи условия и срещу пазарно определена цена. Трябва да уведоми КЗК как е изпълнила това задължение и да предостави копие от предложения проектодоговор с документ, който доказва получаването му.  

Наложената поведенческа мярка подлежи на незабавно изпълнение. Болницата трябва също така да плати 1000 лева разходи на медицинския център по производството. Законосъобразността на решението може да се обжалва пред Административния съд в София област.

„Производството пред КЗК е образувано по искане на засегнатото конкурентно лечебно заведение във връзка с отказа на ответната страна (МБАЛ – Смолян) да сключи договор за предоставяне на медицински услуги по образна диагностика.  На база  събраните в производството доказателства, Комисията установи, че ответното дружество се явява единствен участник на пазара на предоставяне на услуги по „достъп до апаратура, съоръжения и специалисти за извършване на рентгенова скопия и графия“ на други лечебни заведения на територията на град Смолян. Тези услуги се явяват абсолютни предпоставки за извършване на дейност от подателя на искането на вертикално свързания пазар на извършване на здравни услуги по клинични пътеки и амбулаторни процедури  по договор с НЗОК“, се сочи в становището на КЗК.

Медицински център „Смоляни“. Сн.: Rodopinews.com

Според Антимонополната комисия поведението на МБАЛ Смолян води до изключване на потенциален конкурент от засегнатия пазар. По този начин то засяга интересите на потребителите, тъй като ограничава възможностите им за достъп до медицински услуги, което би могло да има опасни последици за здравето.

Целта на Медицинския център „Смоляни“ е била да сключи договор за оказване на болнична помощ по амбулаторни процедури: „Оперативно отстраняване на катаракта“, „Хирургично лечение на глаукома“ и „Оперативни интервенции върху окото и придатъците му със среден обем и сложност“.

РЗОК-Смолян поискала от МЦ „Смоляни“ информация за сключен договор за извършване на услуги по образна диагностика. Когато обаче през 2020 г. отправили запитване за оферта към МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ АД изпълнителният й директор отказал да сключи договор с тях.

Мотивите са, че с този отказ се опазват икономическите и търговски интереси на акционерното дружество, тъй като ако болницата „сключи искания договор, то това пряко би довело до намаляване броя на извършваните пътеки (пропорционално с броя на извършваните от медицинския център), намаляване на приходите и по-лош финансов резултат в полза на пряк конкурент.

От медицинския център считат, че по този начин услугите, предоставяни по тези амбулаторни процедури, остават достъпни по клинични пътеки за здравноосигурени лица на територията на гр. Смолян единствено при осъществяването им от страна на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ АД.

Именно заради това от МЦ „Смоляни“ считат, че областната болница има господстващо положение и с поведението си влияе отрицателно върху конкуренцията и засяга потребителските им интереси.

Те са посочили, че пазарната цена за рентгенографска апаратура варира от 171 597,90 евро (403 598 лева) без ДДС  до 828 000 лева с включен ДДС, а тази сума е непосилна за тях. Освен това такава инвестиция би била логически неоправдана и дори ненужна. За да бъде въведен апаратът в употреба, трябва да се обособи специално помещение, отговарящо на специфични изисквания за електроснабдяване, вентилация, пожарна и аварийна безопасност, да се положат и изградят специфични настилки и инсталации, вкл. и специализирано осветление, помещението да се оборудва с рентгенологична защита – оловна защита на стените, специално стъкло с такава защита, бариева мазилка и др.

Специфичен е и броят на отделните помещения, които следва да бъдат предвидени за работата на рентгена – същинско работно помещение, тъмна стая, манипулационна. След изграждането на така предвидените помещения, същите следва да бъдат въведени в експлоатация от компетентните органи и след това лечебното заведение да получи разрешение за ползването на рентгена от Изпълнителна агенция медицински надзор. Необходимо е също така да се закупуват специализирани консумативи и не на последно място – да се наеме персонал за работа с апаратурата – както с висше медицинско образование, така и рентгенови лаборанти с квалификационна степен „професионален бакалавър“, поясняват от медицинския център. С оглед на изложеното, МЦ „СМОЛЯНИ – АСИМП“ счита, че евентуалното вложение от негова страна би възлязло на над 1 000 000 лева, което вложение е не само икономически невъзможно, но и абсолютно ненужно и неналожително“, обясняват от МЦ.

Според МБАЛ – Смолян, дори МЦ „Смоляни“ да сключи договор с тях, той не би могъл да бъде страна по договор с НЗОК чрез РЗОК-Смолян, защото не е лечебно заведение за болнична помощ, а само такива могат да бъдат изпълнители по описаните три клинични пътеки.

Считат, че чрез заявяването за сключване на договор е направен опит за заобикаляне на закона, което би довело до неприемлив обществен резултат – негарантиращ качественото медицинско обслужване, каквото е възможно само в болнична среда.

Категорични са, че след като през 2019 г. МЦ „Смолян“ е имал сключен договор с НЗОК за извънболнична медицинска дейност за извършване на очни прегледи, то не може да сключи договор за нови амбулаторни процедури (каквито са посочените) за 2020 г., щом те се изпълняват на територията на РЗОК-Смолян.  

Освен това дейностите, които медицинският център би осъществявал по алгоритмите на трите амбулаторни процедури, биха били на четири различни места – в МЦ „Смоляни“, в клинична лаборатория, в микробиологичната лаборатория и в отделението по образна диагностика.

От болницата уточняват, че рентгеновата скопия е изследване, което се извършва едновременно с оперативната интервенция на екрана на апарата и по никакъв физически начин не би могло да се осъществи едновременно на две отдалечени над километър места.

Считат, че медицинският център и болницата не могат да бъдат конкуренти и не й е вменено задължение да предоставя услуги срещу заплащане по образна диагностика. Още повече, съществуването на „болница в болницата“ е забранено от императивна разпоредба на Закона за лечебните заведения.

В КЗК са поискали и получили становищата на НЗОК, РЗОК – Смолян, РЗИ – Смолян, които са в полза на медицинския център. От НЗОК обаче уточняват, че щом съществува лечебно заведение на територията на област Смолян и гр. Смолян, което да изпълнява трите клинични пътеки по договор с НЗОК, то пациентите не са лишени от този вид медицинска помощ.

От РЗОК в Смолян са посочили, че ако пациентите са осигурени, имат право да изберат лечебно заведение, сключило договор с НЗОК за оказване на съответната болнична помощ, в цялата страна, но по отношение на МЦ „Смоляни“ не са установени други пречки за сключване на договор с НЗОК. Категорични са, че няма пречка медицинският център да сключи договор с РЗОК за дадените клинични пътеки.

Според КЗК медицинският център формално не е възпрепятствано да извършва дейността по трите амбулаторни процедури без сключен договор с НЗОК, но в този случай пациентите ще трябва да заплащат стойността на дейностите, които иначе биха се реимбурсирали от НЗОК, което де факто възпрепятства дейността му, тъй като двата начина на заплащане на процедурите не са взаимозаменяеми за пациентите.  

error: Защитено Съдържание!