Региона

Пещерата „Дяволско гърло“ е възстановена, но кога ще се отвори пътят до нея?

Възстановена е вече напълно пещерата „Дяволско гърло“ край девинското село Триград след бедствието от началото на декември месец, съобщи Владимир Солаков от туристическо сдружение „Орфей“. Пътят до нея обаче все още е непроходим и няма яснота за неговото отваряне.

Пещерата почти изцяло бе потопена при наводнението. Реката бе повлякла голямо количество дървен материал, който е вкаран в залата. Запушен бе сифонът, вследствие на което цялата зала се бе напълнила с вода, пясък и боклуци.

 

„В един момент от налягането явно се е отпушило изведнъж, което е предизвикало нещо като водовъртеж. Оттам са пометени парапети, ел. инсталация, прожектори, туристическите площадки, пътеките, през които се минава – всичко“, разказа Владимир Солаков – председател на Туристическо дружество „Орфей“ – Девин, което стопанисва пещерата. Като вместимост залата е толкова голяма, че би могла да побере храм-паметника „Св. Александър Невски“, само няколко метра от кулата ще останат. „Водата е покривала около 80% от целия й обем“, каза още Солаков.

След като отстрани щетите, организацията, която стопанисва туристическия обект, е взела решение да подпомогне развитието на туризма в село Триград като изгради няколкометрова и единствена по рода си статуя на митичния тракийски жрец – Орфей, който приспива с вълшебната си музика Пазителя на подземното царство – триглавото куче Цербер.

 

Статуята ще бъде издигната на висок връх над село Триград, за да напомня на поколенията, че именно в България и в село Триград Орфей е слязъл в подземното царство, за да върне любимата си Евридика в света на живите.

Пътят до селото обаче все още не е пуснат.

Припомняме, че преди повече от месец пропаднаха два участъка от пътя към Триград. Единия успяха да го укрепят временно с насип, но втория не можаха да го възстановят. Той е двулентов, с дължина близо сто метра. Срутена е част от едната лента, а под другата зее огромна яма. Част от асфалта буквално виси във въздуха. От двете страни на пропадането има забранителни знаци, но с леки коли някои преминават на своя отговорност, други оставят автомобилите си преди срутването и се прехвърлят пеша до отсрещната страна към друга кола.

 

В края на миналата седмица новият областен управител на Смолян Емил Хумчев направи оглед на засегнатите участъци заедно с директора на ЮЦДП  инж. Здравко Бакалов и кмета на Девин Здравко Иванов.

Според него единственият възможен вариант за осигуряване на временен  алтернативен достъп за жителите на Триград , след започване на ремонта на пострадалите участъци,  е през село Ягодина.

Областният управител получил уверение от директора на ЮЦДП, че обходният участък ще бъде разширен и подобрен максимално, за да може да се преминава с високо проходими автомобили.

 

Той заявил, че вече е сформиран новият състав на Междуведомствената комисия по бедствия и аварии, която ще заседава тази седмица и се очаква да бъдат отпуснати средства за възстановяването на  достъпа до Триград, също така и за ликвидиране на другите щети от пороите в края на миналата година.

Жителите на Триград се надяват до 1-ви април, когато започва туристическият сезон в района, нормалният достъп до селото да бъде възстановен.

error: Защитено Съдържание!