Още 2 кръгови кръстовища гласят в Смолян, без хоризонт за ново строителство
Две нови кръгови кръстовища планираме да започнем в Смолян през март месец. Едното ще е на Енергото, където се събират улиците „Наталия“ и „Родопи“. Другото ще е до църквата „Св. Висарион Смоленски“ и изхода от Дълбокото дере, за да се „обере“ проблемният ляв завой пред пощата. Планирана за ремонт е и улица „Перелик“ – от Варненския свободен университет до музея и галерията, заяви пред журналисти кметът на общината Николай Мелемов. Той уточни, че проектите сега минават през експертен съвет и има финансиране за тях.
За друго ново строителство обаче местната администрация не вижда хоризонт. Причината за това е, че старият програмен период за изпълнение на европейски проекти приключва, а новият не е започнал. Така се задават между 2 и 3 нулеви години за европейско финансиране. Проблемът касае не само община Смолян, а всички общини в България.
По думите на кмета планираното кръгово кръстовище до Горското е част републиканската пътна мрежа и за него ще разчитат на държавата. На държавно финансиране ще разчитат също и за последния етап от околовръстното в посока Мадан-Рудозем.
Той уточни, че изпълнителят е поискал да прекрати договора за строеж на социални жилища, защото строителството се оскъпило с 1,1 млн. лева. В хода на изпълнението още от началото се наложило ново сондиране и препроектиране, а на договорената цена той не би могъл да завърши обекта.
Сега местната администрация е в преговори с управляващия орган на ОП „Региони в растеж“ за дофинансиране или да преминат към друг вариант – ремонт на съществуваща сграда, а не ново строителство, каквото беше досега планирано. От общината допълниха, че договорът е прекратен по взаимно съгласие, тъй като обосновката на изпълнителя е счетена за обоснована.
„Проблемът е сериозен. Радвам се, че успяхме да завършим санирането на 12-те жилищни блока. Сега работим по обновяването на планетариума. За ново строителство наистина е трудно да говорим. В последните години изпълнихме доста проекти – ПМГ, спортната зала до нея, улици, надлези и др. Сега нови проекти не можем да назовем с ясни имена, защото нямаме хоризонт. Хората виждат инфлацията, но казват: „Искаме си придобивките“, каза зам.-кметът Марин Захариев.
Според него хората с право искат площадка, спортна зала, велоалея, нова инфраструктура.
„Но това, което е останало като финансиране, е само постановление от държавата – за булевард „България“, кръгово кръстовище и др. В 2022 г. ще ги реализираме, но оттам-нататък нямаме хоризонт“, подчерта Захариев.
Проектът за планетариума според него не е в риск. „Строителните работи са извършени в периода, когато не беше чак толкова сериозна инфлацията. Не е застрашено строителството. Имаме финално задание за уточняване на техническите спецификации за оборудването. Надяваме се да обявим процедура за доставка съвсем скоро и ако тази година всичко е наред с доставките, ще го завършим“, поясни Захариев.
От общината са категорични, че други застрашени проекти, освен този за социалните жилища, нямат. Не са загубили и спечелени евросредства досега, но очакват проблеми с бъдещите им проекти, заради липса на възможност за финансиране.
Инж. Марияна Цекова – зам.-кмет по строителството съобщи, че предстои обявяване на обществена поръчка за ремонт на улици, но с отпуснатите пари ще се направи много по-малко от очакваното.
„Всички строителни материали са изключително повишени. Тепърва ни предстои да обявим обществена поръчка. Направихме сравнителен анализ с предходната, която пак беше за ремонт на пътища и улици. Един път и половина е поскъпването към настоящия момент на доставките за материали. Минималната работна заплата и човекочасовете също са повишени. Знаете, че в строителството работните заплати са високи и услугата, която ние ще възложим, ще е доста по-скъпа. Условно, ако сме правили ремонт на 20 км, сега със същите средства ще ремонтираме максимум 7-8 км улици и пътища. Съжалявам много, че го казвам, но няма как да го регулираме това нещо. Получихме субсидия от държавата за ремонт, но тя е крайно недостатъчна“, посочи Цекова.
В същото време приходите от продажби и наем на общинско имущество по думите й са на много ниски стойности.
За въведения режим на уличното осветление кметът Мелемов каза, че това е непопулярна мярка.
“Бихме искали да обясним на вас и чрез вас на нашите съграждани защо въвеждаме режим на уличното осветление. Никой не си е представял, че в 2022 г. ще предприемаме такава мярка. Това се налага поради обективни обстоятелства. Ноември 2020-та имаме разход от 88 205 лева за ток, ноември 2021-ва – сметката е 228 978 лв. Имаме компенсация и сме платили 150 295 лв. – тоест, двойно. За съжаление за декември сметката вече не е двойна, а тройна. Декември 2020 е 91 900 лева, а декември 2021 – 278 462 лв. Бюджетът на общината няма такива разходи, които да ги смятаме за лукс, без който можем. Единственият лукс в кавички е уличното осветление. Каквито и мерки да предприемем, няма да се върнем на предишните разходи, но ще ги намалим. За последните четири месеца разликата ще е над половин милион лева в повече. Отделно имаме разходи за пелети, газ и нафта“, посочи градоначалникът.
Според него въведената мярка е отговорност към общината и към нейните финанси.
„Знаете, че нямаме приет бюджет, работим с 1/12-та от миналогодишния. Повишените сметки ще са за сметка на капиталовите разходи, което също е много лошо, защото сме община с много населени места. Капиталовите средства винаги са били по-малко от нужните, но в крайна сметка няма откъде другаде да вземем. Не можем да си позволим да закъсат детски градини, училища. В това положение са всички общини. Има и по-мощни общини, с излишъци, но те са много малко. В нашата община такива чудеса няма. Обстановката е сложна, търсим варианти, но тази мярка е единствената възможна засега“, обясни кметът.