Проектант на пътя към Роженската обсерватория търсят от днес
Поръчка за изработване на технически проект за основен ремонт на пътя към Роженската обсерватория обяви Областното пътно управление в Смолян днес.
Участъкът от разклона на пътя Смолян-Лъки в местността Момина вода до Националната астрономическа обсерватория е с дължина 3,630 метра. Максималната цена на проекта е 72 600 лв. без ДДС, а крайният срок за подаване на оферти изтича на 22-ри август.
От Пътното управление са уточнили, че теренът е планински, с максимален надлъжен наклон 7% и минимален радиус на хоризонталните криви 30 метра. По трасето на участъка не са констатирани места с проявени свлачищни или срутишни процеси. Участъкът се пресича от оптична кабелна линия на Държавна агенция ”Електронно управление” – София, електропровод, канализация и портална конструкция за охраната на Националната астрономическа обсерватория.
На 13 март миналата година се навършиха 40 години от официалното откриване на Националната астрономическа обсерватория Рожен. Тя е все още най-голямата еднократна инвестиция в научна инфраструктура (над 12 млн. лв.), Обсерваторията днес е сложен комплекс от четири телескопа и модерна светоприемна апаратура.
НАО Рожен е най-големият, най-активният и най-успешният астрономически комплекс в Югоизточна Европа.
За изминалите години броят на научните публикации, основаващи се изцяло или отчасти на наблюдения с телескопите на НАО Рожен, достигна почти 1600, с общ обем около 9000 страници голям формат. Това са публикации, намерили своето място във всички международни научни издания, включително и в най-престижните.
В стремежа си да продължи да бъде модерна и привлекателна за българските и чуждите астрономи, предстои НАО Рожен да бъде оборудван с нов роботизиран 1.5-метров телескоп и станция на радиотелескопа LOFAR.
През май месец тази година успешно преминаха пробните тестове и първите наблюдения с новия 1.5-метров телескоп в завода производител „ASA Astrosysteme GmbH“ (Австрия).
Дружеството е изпълнител на договор за доставка и монтаж на новия роботизиран телескоп по поръчка на НАО и съоръжението е вече завършено.
Този проект е финансиран изцяло по Националната пътна карта за научна инфраструктура, координирана от МОН. В него, освен изработка, доставка и монтаж на телескопа, е включено изграждане на наблюдателна кула и купол. Стойността на договора е 3,7 млн. лева с ДДС, подписан в края на 2020 г.