Кметът на Рудозем защити дисертация за кръговата икономика и стана доктор
„Искам да споделя с всички вас едно голямо лично постижение. В петък, 09.09.2022 г. защитих докторска дисертация на тема „Управление на прехода от линейна към кръгова икономика (териториален контекст)“, написа в профила си кметът на Рудозем Румен Пехливанов.
На практика това е първата защитена в страната докторска степен в областта на кръговата икономика. Дисертационният труд по актуалната за Европа тема материализира по блестящ начин развитието на проблематиката в академичния профил на университета – от курсове за допълнителна квалификация, през устойчиво развиваща се магистърска програма и надграждането й в образователна и научна степен „доктор“, уточниха от ВСУ „Черноризец Храбър“.
В дисертацията си Румен Пехливанов обобщи научните достижения и практическия опит като кмет и резервен член на Европейския комитет на регионите. Той представи интегриран модел за управление на прехода от линейна към кръгова икономика на общините от Родопския регион – Рудозем, Мадан, Девин и Борино. Анализът е в контекста на глобалната среда – европейските директиви и постановки, умението на България да се впише в този процес и конкретното работещо ниво на местната власт. Представен бе задълбочен и комплексен инструментариум и методика за проучване и оценка на нагласите на обществеността, бизнеса и местните власти (вижте още във видеото).
Научно жури в състав: проф. д-р Павел Павлов – Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“ – Варна (председател) и членове – проф. д.ик.н. Пенчо Пенчев – ВТУ “Св.св. Кирил и Методий” – Велико Търново, проф. д-р Поля Кацамунска – Университет за национално и световно стопанство – София, проф. д-р Цветка Стоенчева – Университет за национално и световно стопанство – София, доц. д-р Иванка Банкова – Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“ – Варна, оценило изключително високо дисертационния му труд и с единодушие присъдило научната степен „доктор“ на Пехливанов.
Дисертационният му труд е в три основни части. В тях са разгледани чисто научните постановки за кръговата икономика и имплементирането на научните достижения в практиката, основно на местно ниво.
Разгледани са проблематики на четири от общините в Родопския регион, основно свързани с разминаванията между това, което на европейско и национално ниво се възлага на местните власти като отговорности и обезпечеността му с ресурси.
Основна част от проблемите са, че се възлагат множество отговорности на общините, които в по-малка или по-голяма степен са необезпечени с финансов и човешки ресурс и това води до разминавания в очакваните резултати.
Проблемът по думите му е актуален и с оглед настоящата геополитическа ситуация и липсата на редица суровини, които налагат бързата им или спешна замяна с други източници и видове. Според Пехливанов това е една безкрайна бездна от проблеми, за чието решение се изисква на първо място научен потенциал, който правилно да бъде разпределен и сведен до най-ниско ниво – общинското.
„Позволявам си да цитирам проф. д.ик.н. Анна Недялкова – научен ръководител и председател на Настоятелството на ВСУ „Черноризец Храбър: „Това е една знаменателна защита. Темата е пионерско навлизане в проблематиката на кръговата икономика с ясен поглед и визия по проблемите на европейско, национално и регионално ниво, както и с ангажимента и отговорността на докторанта да намери широко практико-приложно поле на разработките“.
Пехливанов е избран за кмет, издигнат от Движението за права и свободи. Начело на община Рудозем е вече трети мандат, от 2011 г. насам.
Той е завършил висше образование в Университета за национално и световно стопанство по специалността „Маркетинг“. През 2007 г. придобива магистърска степен във ВСУ по специалността „Счетоводство и контрол“.
По-рано, от 1999 г. е управител в собствена фирма до 2002 г., когато започва работа в „Рубелла Бюти“ ЕАД на длъжност офис мениджър. От 2003 г. е председател на Общински съвет – Рудозем до 2007 г. Същевременно от 2005 до 2008 г. е ръководител в Банка ДСК в Рудозем. От 2007 г. до избирането му за кмет ръководи собствена фирма в сектора за високи технологии.