Със 7,5 млн. лв. оскъпяват водния проект на Смолян – договорът се увеличава на 98,8 милиона
Заради инфлацията със 7 527 448 лв. се оскъпява водният проект на Смолян, става ясно от поканата за извънредно заседание на Общото събрание на Асоциацията по ВиК, което ще се проведе на 7-ми февруари.
Ако членовете на асоциацията дадат съгласие, операторът „ВиК“ ЕООД – Смолян, ще сключи анекс към договора от 2019 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ от Оперативна програма „Околна среда“.
Оскъпяването, според поканата, е обусловено от нарастващата инфлация, водеща до значително повишаване на цените на основни стоки и материали в областта на строителството.
Искането за индексиране на сумата по договора е той да стане от 91 315 975 на 98 843 423 лева с ДДС.
„ВиК операторът гарантира, че подписването на допълнителното споразумение не е обвързано с повишаване на цената на водата, определена с Бизнес плана 2022-2026 г.„, е изрично подчертано в поканата до общините.
Факт е обаче, че цената на водата в Смолянска област е една от трите най-скъпи в страната. ВиК в Силистра получи одобрение да увеличи питейната течност за своите съграждани и от 1-ви януари насам тя струва 5,28 лева с ДДС на кубик, в Разград цената е 5,19 лв./кубик, а в Смолян – 4,62 лв./куб.
В Асоциацията по ВиК на Смолян с най-голям дял е държавата – 35%, но тя няма мажоритарно участие. На следващо място с най-голям процент –22,56% е община Смолян. Останалите девет общини имат участие между 1,94 и 6,77%.
Припомняме, че кметът на община Смолян подаде жалба срещу новата цена на водата областта, като с нея поиска да се отмени решението на КЕВР за нейната стойност.
В жалбата си кметът настоява решението да бъде обявено за незаконосъобразно, тъй като общината и гражданите на Смолян са персонално засегнати от него, а дружеството ще генерира и свръхпечалба от 3 млн. лева.
„На база новоодобрените цени ВиК-операторът е предвидил да генерира приходи от около 15 милиона лева на година, а в същото време според разчетите, заложени в бизнес плана, за нормалното функциониране и издръжка на дружеството са необходими около 12 милиона лева“, посочи Мелемов в жалбата си.
Тоест, на база некоректно изчислените нови цени, формирани при порочно проведена процедура, се очаква дружеството да реализира около 3 милиона лева на година свръхпечалба за сметка на потребителите, което кметът счита за накърняващо обществения интерес на ползвателите в обособената територия и утежняващо тяхното социално положение.