„Колите в Смолян“ с протегната топла ръка за живот на бебе Кристин
Както наскоро за малкия Любчо, „Колите в Смолян“ протегнаха отново топла ръка за живот и на едногодишното бебе Кристин, чиито родители са родопчани. Момиченцето има спешна нужда от сърдечна трансплантация и вече е в индийска болница. Нужна му беше огромна сума за операцията – 700 хиляди лева и тя бе събрана, но по пътя дотам сърчицето му спира на няколко пъти и се наложи да го оперират по спешност, за да го включват на други машини, които да възстановят и подпомагат сърдечната му дейност докато дойде време за трансплантация.
Момчетата от „Колите в Смолян“ с главни организатори Dian Kinanev и Любомир Гайдаров изказват огромни благодарности на всички, присъствали на благотворителното събитие вчера. По време на авто шоуто е събрана и преведена сумата от 11 529,57 лв. за Кристин.
„За пореден път доказахме, че родопчани сме хора с огромни сърца и в рамките на няколко часа беше събрана тази огромна за пореден път сума! Припомняме, че само преди два месеца същата сума беше събрана за Любчо, който вече е в Смолян и се радва на по-пълноценен начин на живот! Благодарим на всички гости на събитието, а специални благодарности отправяме на всички участвали в забавлението и огранизирането на събитието: Dragan Dulgerov, Димитър Стайков , Aleksi Chonev, RU SI, Pavel Kadev, Dinko Kutsov, Lyuboslav Damianov, Йордан Г. Василев, Stanimir Topchiev, Тодор Мелемов, Петър Келешев. Молим се за Кристин всичко да мине успешно и я очакваме да се завърне усмихната в Смолян!“, написаха сърцатите момчета.
Събраната досега сума за бебе Кристин е 819 311лв. само за половин месец и тя позволи пътуването на болното малко момиченце със самолет до Индия за животоспасяваща трансплантация на сърце.
В деня, когато това стана майката Иванджелина Терзиева съобщи, че пътуването е било тройно критично.
„След няколко отменени полета, смяна на дати, самолети, екипаж, аварийно кацане, най-накрая след почти 20-часов полет, стигнахме до болницата в Индия. По време на полета Кристин получи сърдечен арест, сърцето не работеше повече от 30мин, но благодарение на лекарите и Бог, както каза лекаря „she came back“. И тук той ми каза: „Имаш два избора да се върнем към България или да продължим пътуването към Индия. И двете са еднакво рискови. Може да получи същия арест след 20 мин и да не може да я спасим“. Просто поех риска. Нямах друг избор. След като кацнахме в Индия, в линейката на път за болницата, сърцето спира още 2 пъти. Има отоци по цялото тяло. Започнати бяха излседвания и веднага трябва да се постави устройство. Докато пиша тези редове я смъкнаха в операционната“, написа в профила си майката на Кристин.
Сега обаче за лечението на момиченцето е нужна по-голяма сума.
„Както вече написах в предния пост, се наложи спешна операция веднага след като пристигнахме за поставяне на устройство за поддръжка, наречено ЕCМО, тъй като сърцето спира няколко пъти и изобщо не работи. За съжаление, ще се наложи да увеличим и сумата, тъй като докато е на това устройство, престоят в интензивен сектор е 2000 долара на ден, а за самата машина се плаща между 3 500 и 4 500 долара дневно. За него и всички допълнителни изследвания покрай поставянето му сме превели 50 000 USD. Всичко зависи от това колко време ще се чака за донор – може да бъде само на това устройство, но ако е повече от месец-два /което е по-вертоятно/, ще се наложи и поставянето на VAD /Berlin heart/. Но състоянието й се влоши рязко сутринта в деня на полета и нямаме друг избор. Знаете колко рисково беше транспортирането и въпреки, че сърцето спира няколко пъти – ние успяхме. Вие успяхте! Сега е под наблюдение. Следващите дни са важни, за да се проследи състоянието й след поставянето на мембраната“, описа състоянието на детето Иванджелина.
Проблемът с детето бил разбран в края на бременността, когато е регистриран „различен“ сърдечен ритъм на плода.
Кристин е родена на термин, но на втория ден от своя живот тя получава първия си кардиогенен шок със сърдечна честота от 280 уд./мин. Поставена е на апартана вентилация.
Следва дълъг месец, в който на 5-дневна възраст в 02.30 ч. през нощта от болницата се обаждат на родителите, че я транспортират по спешност в Национална кардиологична болница. След многократни реанимационни действия, интубиране и екстубиране в края на първия месец от нейния живот се прибират заедно заедно вкъщи.
За съжаление не за дълго. На 13.12.2021 г., след обилно повръщане тя просто спира да диша. Родителите ѝ не помнят как са я закарали и колко часове прекарват пред реанимация, но помнят думите на един лекар: „Молете се да изкара нощта!“. И малката яспява – след 10 дни на апаратна вентилация, я прегръщат. Първата Коледа прекарват в болницата, но заедно.
Имат една страхотна година, в която тя расте, развива се, а родителите ѝ се радват. Ходят на ежемесечни прегледи и нещата изглеждат нормални.
Докато на 31.01.2023 г., след висока температура и тест, се оказва с грип А. Чрез устройството, с което я следят, забелязват отново висока сърдечна честота и веднага се насочват към Кардиологична болница.
Приемат я по спешност в интензивно отделение и казват, че след ден-два ще приемат и майката, че ще продължат да я наблюдават. По време на престоя ѝ в болницата обаче следва трети кардиогенен шок с честоти до 300 удара в минута. Следващите 2 месеца са постоянна борба за живота ѝ.
Един ден чуват най-страшните думи: „Съжаляваме, но бъдещата прогноза е лоша, детето Ви няма да живее, ние не можем да направим нищо повече за нея, освен да я поддържаме, докато не намерите място, където да я транспортирате“.
С това лечението, което се провежда в България се изчерпва.
Два месеца по-късно, макар и с влошаване на нейното общо здравословно състояние, тя все още се бори за живота си, но сърцето ѝ не работи правилно, не се съкращава, не изпомпва достатъчно кръв и с всеки изминал ден нещата се влошават. Детето остава в болница на поддържащи медикаменти – адреналин, допамин, коротроп.
Единственият шанс тя да живее е трансплантация на ново сърце, което ще бъде извършено на два етапа – първо поставяне на специална машина „Berlin heart“, което е мост между сегашното ѝ състояние, и втория етап – трансплантацията.
Всеки, който желае, може да подкрепи бебе Кристин със средства за лечението на бебе Кристин по следната банкова сметка:
За тези от Вас които искат да помогнат по банков път:
Банка: UniCredit Bulbank
IBAN: BG73UNCR70001524812469
BIC: UNCRBGSF
Получател: Иванжелина Терзиева
Основание: Дарение за Кристин Терзиева
Или с карта, PayPal, ApplePay, GooglePay, Revolut, или по IBAN сметка:
https://pavelandreev.bg/campaign/jivot-za-bebe-kristin
Банка: Алианц Банк България
IBAN: BG30BUIN95611000705319
BIC: BUINBGSF
Получател: Фондация Павел Андреев
Основание: Дареие за Кристин Терзиева
“Алианц Банк България” АД е официалният банков партньор на Фондация “Павел Андреев”. При дарение на каса в клон на банката НЕ ДЪЛЖИТЕ транзакционна такса.