Всички

Брат и сестра одухотвориха пространството пред полицията в Смолян… с арфа и балет

Втора седмица вече пространството пред полицията в Смолян е оживено или по-скоро одухотворено от двама младежи. Момчето свири на арфа, а момичето танцува балет. Деца и възрастни им се радват, възхищават се на магичната музика и изящния танц. Спират се, дивят се на уменията им. Някои се захласват, отлагайки задачите, заради които са отишли на главната на Смолян, за да се потопят в изкуството им.

Оказа се, че творците са брат и сестра със смолянски корени. Балетистката е Боримира Дяконова, а момчето с арфата е Калоян Георгиев. Майка им е Екатерина Томовска – смолянчанка. 

Момичето е завършило Институт за култура и изкуство в Москва и балет в Петербург, в Босна работила с деца. Работи и в София, но сега иска да се прибере в родния град на майка си – Смолян, за да създаде балетна школа. Обяви желанието си за това публично и само след едно денонощие е на път да състави класове, каквито няма в областния град от десетилетия.

Радвам се да съобщя, че за едно денонощие по предварително записване почти се запълниха групичките за класически балет в град Смолян! В същото време малко се и притеснявам, нали казват, че „щастието и късмета обичат тишината и мълчанието„!“, написа в профила си Боримира.

Тя допълва, че макар да се занимава близо 17 години с балет, занятията с деца са насочени към развитие на координация, музикалност, гъвкавост и творчество.

Това няма да бъдат занятия по художествена гимнастика, където на всяка цена са нужни определени резултати, но знания ще получават и ще развиват уменията си! Тази седмица ще уведомя всички, проявили интерес и записали децата си, кога ще е предварителната среща, в която ще Ви запозная със себе си и ще отговоря на всички въпроси относно график, залата и т.н. Събитията наистина се развиват бързо, но и радостно!“, обобщава Дяконова.

Тя е дошла от София в Смолян само с едно изрязано парче балатум, на което да представи уменията си.

Брат й Калоян Георгиев е 18-годишен. Завършил е Националното музикално училище „Любомир Пипков“. Приет е за студент в Музикалната академия „Панчо Владигеров“ с две специалности – хорово дирижиране и арфа, които ще усвоява паралелно.

Инструмента придвижили от София с градския транспорт, защото не във всяка лека кола се побира. Трябва да е голяма.

Опитали всяка вечер да прибират арфата с таксита, но не се получавало много успешно.

Поради тази причина майка им поискала среща с шефа на полицията в Смолян Костадин Пачеджиев, с когото се познавали от ученическите години. Помолила го да оставят арфата в дирекцията. „Отивам аз и му обяснявам, че имаме проблем с този инструмент – къде да го оставяме. Той веднага откликна: „Мен все ме занимават само с проблеми. Толкова ми е приятно да чуя нещо хубаво и позитивно. Съгласен съм, разбира се. Имаме видеонаблюдение, а и моите хора всички ще се радват да помогнат“, казал полицейският директор.

Големите арфи са много скъпи, разказва майката Екатерина. Струват по около 30 000 евро – цена, недостижима за работническо семейство.

„За да изуча децата, станах болногледачка в Австрия. От първата болногледаческа заплата купих тази малка арфа. Втора ръка е. Синът ми вече шеста година свири на голяма арфа в училище. Тази е много по-малка. Взехме я от Елица Александрова, която обработва родопски песни, прави им аранжименти. Малката арфа влиза в по-големи коли. Решиха да я превозят до Смолян и бяхме много щастливи, когато полицаите ни оказаха домакинство. Следващата седмица си тръгваме със сина ми“, допълни Екатерина.   

Великотърновка преди дни видяла изпълненията на брата и сестрата пред полицията в Смолян и разказала за тях на Раденко Велинов от Смилян – инженер, носител на наградата „Достоен българин“ на в-к „24 часа“, след като превърна бившата пречиствателна станция на Смилян в Център за занаяти. Раденко веднага откликнал и ги поканил да се присъединят към изпълнител на хандпан – инструмент, направен в Африка от швейцарец. Той е хем ударен, хем с тонове, издава много мистичен, магичен звук. Идеята е да импровизират с арфата, с която много добре се допълват.

Екатерина каза, че арфата понякога свири сама.

„Когато вятърът влезе през резонаторните отвори отзад и може нищо да не правиш, но се чуват едни мистични звуци. Невероятно е!“,  сподели тя.

error: Защитено Съдържание!