ПолитикаРегиона

Министър Цеков сезира акад. Денков за предстоящ изборен туризъм, „цъфнаха“ 6 села в Смолянско

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков сезира премиера акад. Николай Денков за необичайно голям брой регистрации по настоящ адрес и искания за гласуване по настоящ адрес в малки населени места преди местните избори на 29 октомври.

Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ (ГРАО) към МРРБ извърши анализ на адресните регистрации при изтичане на срока за регистрация за гласуване по настоящ адрес за изборите за общински съветници и кметове. Заключенията от него бяха предоставени на регионалния министър в понеделник, съобщиха от регионалното ведомство.

Докладът на ГРАО установи необичайно голям брой регистрации по настоящ адрес и искания за гласуване по настоящ адрес в малки населени места. (Целия списък може да видите ТУК)

В писмо до акад. Денков министър Цеков информира, че няма правомощия по Закона за гражданската регистрация да извърши проверка по обстоятелствата – такава може да инициират областните управители по подаден сигнал.

В процеса по подготовка на избирателните списъци е констатирано, че в общо 343 населени места, в които се избира кмет на кметство, има необичаен ръст на регистрациите по настоящ адрес и съответно на заявленията за гласуване по настоящ адрес.

Посочените в доклада населени места в общия случай представляват кметства, в които избирателите избират кмет, като при такъв висок процент на допълнителни лица в избирателите списъци, това би променило сериозно изборните резултати в тези населени места. И в случай, че регистрациите им са незаконосъобразни, би било повод за тяхното обжалване, информират още от МРРБ. От там публикуваха списък на населените места с фрапиращи отклонения и потенциален изборен туризъм.

Къде в Смолянска област има най-много „новодомци“?

Официалните данни сочат, че най-голям риск от изборен туризъм има в Неделинско, където се вижда сериозен прираст на население в три населени места.

В с. Козарка хората с изборни права са 127, но исканията за гласуване по настоящ адрес са 43, а общо новорегистрираните по настоящ адрес са 39, което означава ръст на избирателите от 31%

В с. Диманово с изборни права са 109 души, но исканията за гласуване по настоящ адрес са 43, а „новодомците“ са общо 39, което представлява 29% ръст на избирателите.

В с. Кочани правоимащите избиратели са 148, но исканията за гласуване по настоящ адрес са 48, а новорегистрираните по настоящ адрес са 32. По данни на Института за развитие на публичната среда само в периода от януари до април тази година в Кочани са регистрирали нови 28 избиратели, което означава 20,66% риск от изборен туризъм. 

Притеснителни отклонения засича ГРАО също в чепеларските села Забърдо и Богутево.

В Богутево, където хората с избирателни права са 160 на брой, исканията за гласуване по настоящ адрес са 31, а „новодомците“ – 24. Това значи 15% повече избиратели.

В Забърдо избирателите са 350, но исканията за гласуване по настоящ адрес са 78, а новорегистрираните – 33, което означава ръст на избирателите от 9%.

Последното смолянско село в списъка е Сивино. Там по избирателен списък има 111 души с право на глас, исканията за гласуване по настоящ адрес са 12, а новите хора по настоящ адрес – 11. Равносметката е, че избирателите там са се увеличили с 10%.   

error: Защитено Съдържание!