Култура

Инспектор от полицията в Смолян представи дебютната си книга с разкази

Добрина Ангелиева – инспектор от Районното управление на МВР в Смолян, представи снощи дебютната си книга с разкази „Една специална библиотека“. За първата си изява пред публика тя избра читалището „Орфееви гори-1870“.“ в кв. Райково, където е израснала. Авторката бе представена от председателя на читалището Цецка Илиева.

Залата на читалището се изпълни с нейни съграждани, които бяха дошли да споделят с нея важното събитие. Столовете се оказаха недостатъчни и трябваше да внасят още и още. Там беше и началникът на Районното управление в Смолян гл. инспектор Костадин Бундов.

„Много се вълнувам. Това е първата ми книга – една моя сбъдната мечта. А това, че представянето й пред публика най-напред е в моя град Смолян, е още по-вълнуващо. Още повече, че съм и в моето си читалище – в Долно Райково. Аз тук съм израснала, от това читалище имам доста спомени и съм много щастлива. Книгата е сбор от разкази, повече от които съм написала през последните 4 години. Включила съм и по-стари. Те са в различни жанрове. Разделени са в три раздела – хорър, магически реализъм, хумор и сатира. Затова кръстихме книгата „Една специална библиотека“, защото смятаме, че в нея всеки може да намери нещо за себе си, в което да се припознае“, каза пред журналисти авторът.

Нейни гости бяха Весела Люцканова – рецензент, Ива Спиридонова – редактор, Симеон Аспарухов – модератор. Събитието започна с изпълнения на евъргрийни от дъщеря й Елица Димитрова с китара

Дебютният й сборник спечели читателите и влезе в годишната класация на издателство „Библиотека България“ като една от най-търсените книги през 2023 година.

Добрина Ангелиева  е сред победителите на  Националния литературен конкурс „Вие пишете, ние четем“ 2020, а книгата ѝ излиза с подкрепата на Министерство на културата по програма „Помощ за книгата“, 2023.

Добрина Ангелиева е изкусен белетрист – тя умее да покаже скритото, да оголи душата на героите си, да предизвика емоция и размисъл у читателя.

„Първият ми опит да пиша беше още в началното училище, когато прочетох „Ян Бибиян“ на Елин Пелин. Толкова се впечатлих от тази книга, особено от „Ян Бибиян на Луната“. Реших, че и аз искам да напиша книга с измислени герои, с измислен свят. Взех си тетрадка и започнах да пиша в нея. Измислих си герои, измислих си свят. След това, не знам защо, спрях, макар че учителките винаги са ми казвали, че българският език и литературата ми се отдават. През студентските години отново прописах – вече къс разказ. Първия си разказ написах в библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. Изобщо всичко ми е свързано с библиотеки. Докато чаках в читалнята да ми донесат литературата, която ми трябваше за курсова работа, за да пазя тишина и да запълня времето, взех празен лист и започнах да пиша. Така се роди първият разказ, беше хорър“, сподели Добрина.

Така установява, че ужасно много й харесва да пише. Впоследствие, провокирана от случки, от хора, от някакво изречение или фраза, са се раждали различни разкази в различни жанрове, в зависимост от това на каква вълна е тя самата. 

„След това започнах да участвам в литературни конкурси, подтикната от приятели, от дъщеря ми най-много. Аз в началото не ги показвах, но след като тя, като един млад човек, ги прочете и каза, че са много хубави и трябва да ги видят повече хора, станах по-смела. Започнах да се явявам на конкурси. Спечелих трето място в конкурса „Рисунки в жълто“ на издателство „Библиотека България“ през 2020 г. Така се открихме с тях. И през 2023 г. с вече събраните разкази – достатъчни по обем за една книга, кандидатствах пред издателството по проект „Помощ за книгата“ към Министерството на културата и за наше щастие спечелихме пълно финансиране. Така се роди „Една специална библиотека“, допълни тя.

На въпрос дали има любим разказ, отговори, че са й като дечица, всички си ги обича. „Но може би един от най-любимите ми е „Криворазбраната глобализация“, който е хумористичен разказ и разкрива наши си нрави, типични български, намесени с европейските, които навлизат“, разкри Ангелиева. И допълни, че да напише разказ я вдъхновяват хора, случки, отношения.

Според редактора й Ива Спиридонова Добрина е прекрасен и уникален разказвач. „Много леко се получи книгата. Вие ще видите – имаме ужаси, т.нар. хорър, имаме хумористични разкази със стил, близък до Чудомировия, имаме и магически реализъм – така го нарекохме, но той си е чиста проба реализъм. Това е светът, в който живеем ние, българският ни свят. Тоест, всеки може да намери в нейните разкази и себе си и това, което го вълнува“, добави Спиридонова.   

Добрина Ангелиева е родена в Перник, израснала е в Смолян. Завършила е ПМГ „Васил Левски“ в областния град и ПУ „Паисий Хилендарски“ по специалността „Социална педагогика“. Работила е в местна телевизия като журналист, 10 години в ОДМВР беше експерт „Връзки с обществеността“, а сега е инспектор в РУ МВР – Смолян.

„Днес ми е особено приятно да съм тук, защото с Добито се познаваме от деца. Аз нямам търпение да се гмурна в тази книга и й пожелавам да не е последна. Добито още от малка се увличаше от музика, изкуство, литература. Винаги като сме се събирали, беше в центъра на вниманието, насочваше компанията. Радвам се, че и дъщеря й Елица наследи тези качества. И професионално искам да й благодаря, защото ние работим съвместно. Нейните качества й помагат в превенцията. Благодаря й, че толкова много срещи сме правили по линия на общината и децата я възприемат като приятел, не толкова като служител на МВР“, каза зам.-кметът Марин Захариев и пожела на Добрина „На добър час!“.

error: Защитено Съдържание!