Смолян

Mediapool кани на среща в Смолян за разпознаване на фалшиви новини

Най-старият български аналитично-информационен сайт Mediapool стартира серия от семинари в страната през 2024 г.и 2025 г. Журналистите от медията ще се срещнат с читатели и граждани от 20 града на България. Тема на срещите е предизвикателството пред обикновения човек да си върне властта над социалните мрежи и да разпознава добрата журналистика и истинските новини.

На 17 април, сряда, от 10.30 ч., предстои среща с гражданите в залата на община Смолян. Всички желаещи да се срещнат на живо с журналистите от националната медия са добре дошли на събитието.

През май екипът на Mediapool ще посети Кюстендил и Сандански. През летните месеци – от юли до септември, са планирани 4 срещи – в Шумен, Варна, Русе и Силистра. За точния час и място на събитията очаквайте допълнителна информация.

Журналистите ще поговорят с гражданите за сложната ситуация с публичната сфера, в която е все по-трудно човек да отсява вярната и проверена информация от целенасочената дезинформация. По време на събитието хората ще могат да обсъдят информационния поток, който получават в нюзфийда на собствените си смартфони. Ще бъдат представени ценни похвати за разпознаване на белезите на проверената информация. Журналистите ще разкажат на гражданите как вършат своята работа, а хората ще могат да дадат своите препоръки и идеи за подобряване на работата на медиите.

Серията семинари са част от проекта за медийна грамотност „Be MediaWise Bulgaria“ на световно известния американски институт за журналистика „Poynter“ и неговата международна инициатива за дигитална медийна грамотност „MediaWise“. В рамките на инициативата „Poynter“ е реализирал проекти в Бразилия, Гватемала, Франция, Испания, Турция, а вече и в България. Основан през 1975 г. от вестник „Tampa Bay Times“, „Poynter“ обучава журналисти от цял свят да следват стандартите в професията, а през 2015 г. даде началото на Международната мрежа на организациите за проверка на фактите (International Fact-checking Network).

„Медийната грамотност позволява на хората да впрегнат огромните сили на интернет в своя собствена полза, да направят по-информиран избор и да си върнат властта, която е преминала в ръцете на онези, които се опитват да спечелят от разпространението на дезинформация, невярна информация и пропаганда“, каза директорът на „MediaWise“ Алекс Махадеван при старта на проекта в София през октомври 2023 г. „Като се научи как да разпознава манипулирано изображение или генериран от изкуствен интелект дийпфейк, да разпознава как алгоритмите картографират почти всеки аспект от нашето цифрово съществуване, всеки в България ще формира собствените си решения и съществуване, свободен от манипулации и онлайн вреди”, добави той.

Проектът е насочен към различни групи от населението – ученици, студенти, пълнолетни граждани, както и уязвими социални групи. Другите партньори на „Poynter“ в българския проект са Фондация „Заедно в час“ и Американският университет в България. 

Източник: Mediapool

error: Защитено Съдържание!