Бум на борова процесионка в родопските гори, готвят се за масирана авиоборба
Бум в нападението на боровата процесионка в родопските гори констатират от Южноцентралното държавно предприятие (ЮЦДП) – Смолян. За да се справят с вредителя горските планират мащабна авиоборба догодина. Засегнатите площи в държавни, частни, общински и кооперативни гори са изключително големи.
„Тази есен има бум на развитието на боровата процесионка, тъй като условията бяха много подходящи за нея – дълъг топъл и сух период“, заяви пред журналисти инж. Асен Карабов – зам.-директор на . За всяко нападение ние подаваме сигнални листове към Лесозащитна станция в Пловдив – органът, който е ангажиран със защита на горите от болести и вредители. От тях получаваме предписания след като огледат на място. Обикновено борбата с боровата процесионка, когато е в такива мащаби, като сега, се води с авиация – пръскане с препарати, които не са вредни за хората, но то се извършва в много къс период, в който процесионката е уязвима – когато се придвижва в редички (процесии).
Каквото и да правим, когато тя е в пашкули или в земята, не можем да й въздействаме. За догодина планираме авиоборба, но всичко подлежи на конкретно установяване, когато спре този процес на разпространение и уточняване на фазите на развитие на вредителя“, заяви пред журналисти инж. Антим Карабов – зам.-директор на ЮЦДП.
Най-голямото горско предприятие в България има сключени нови 4 договора за ремонт на горски пътища. Най-мащабният от тях е в ДГС „Извора“ – между местностите „Лисичево“ и „Кесе кидик“. Той е с дължина 18 км и на стойност 24 млн. лв.
За горския път между Мугла и Тешел инж. Карабов каза, че до горите край него горските са нямали достъп в продължение на над 12 години.
На местата, до които дълги години няма достъп, гората е трудно проходима или на места буквално непроходима от безброй много изпопадали дървета, заклещени едно в друго.
„Единствено възможно беше през лятото за 3-4 месеца да се поработи. Сега с този път може да имаме и зимни обекти, да транспортираме дървесината по всяко време. И за Кожари също. Тези гори са много опасни дори от противопожарна гледна точка – гръмотевици, случайно възникнали пожари. Тяхното ограничаване е особено трудно. Това, че няма достъп на техника усложнява страино много опазването им. Ако възникне пожар в такъв район и не може да го достъпим, знаете, викаме хеликоптери, но те ограничават разпространението, а горенето вътре продължаава със седмици и с месеци.
Там вече са необходими хора и ръчна техника, която да подсигури неразпространението на пожара. Преди години, когато се говори много за механизация, когато механизацията беше превъзнесена по времето на комунизма, имаше една крилата фраза, че най-добрата механизация в горското стопанство е пътят. Няма ли път, няма достъп. Каквато и механизация да има, тя е безполезна“, посочи Карабов.
„Другото добро за горските пътища е, че предприятието постоянно инвестира в закупеването на техника за ремонт и поддръжка на горски пътища, тъй като всяко стопанство е хубаво да има оперативна самостоятелност. Преди да имаме такава техника постоянно се провеждаха обществени поръчки по ЗОП, а нашата практика показа, че не е толкова ефективно. Сега с по-малко средства успяваме да поддържаме и подобряваме състоянието на много по-големи трасета. Тази година също се закупиха булдозери, багери, които при необходимост се командироват и в съседни териториални поделения да помагат, както при пожара в Хвойна тази година, миналата година в Лъки имаше голям пожар“, каза инж. Елин Лилов.
Имат 4 големи булдозери и два големи багера. Техника, която не е купувана в предприятието досега, имаме ги от тази година. Тя ще работи точно по поддръжка на горски пътища, които бяха изоставени в течение на годините.
Изкупуването на частни гори от ЮЦДП вече не е кампанийно, а постоянно – на тримесечие.
„В момента са публикувани определените от оценителя цени и съгласно последните промени в правилата за изкупуване на гори собственикът има 14-дневен срок да потвърди дали е съгласен с определената цена и следва да се насрочи дата за сключване на сделка. По последната процедура 57 имота бяха заявени от собствениците за продажба. Тъй като това е доста по обем работа, в момента се готвят писмата до края на годината до собствениците с определената цена на техните имоти. Очакваме до края на януари да се приключи този цикъл. Паралелно с това започваме обработка на следващите заявления, чийто срок изтича сега“, допълни Лилов.
По думите му средната цена за декар се движи около 1000 – 1500 лв.
„Средствата, с които се купуват тези гори, са от фонд „Инвестциии“, които всяка година се определят от министъра и за ЮЦДП са в размер на около 1 млн. лв. Сами разбирате, че това е възможност за купуване на около хиляда декара годишно. Новодобавените площи не могат толкова бързо да допринесат за конкретен ефект, но това, което наблюдаваме като тенденция, е, че в голямата си част собствениците, които са с по-малки имоти, нямат интерес да ги стопанисват сами и много често предпочитат да ги предложат на държавата за изкупуване“, уточни той.
Днес ЮЦДП отчете своя проект за подобряване на природозащитното състояние на горски природни местообитания и подпомагане на екосистемните услуги. Договорът им с ОП „Околна среда“ е на стойност 6,2 млн. лв.
Почистена за залесяване е площ от близо 100 ха, почвоподготовка около 148 ха, залесени са над 154 ха, попълнени са с горски култури около 40 ха, над хиляда хектара са площите с отгледани горски култури.
По него са добити около 2 800 кг. шишарки от бял и черен бор и 2 260 кг жълъди от различни видове дъб, засадени са 250 656 фиданки, купени са трактори с прикачен инвентар и друга горско-стопанска техника.
Повече подробности за проекта прочетете ТУК
Водеща снимка: Български фермер