Здраве

Д-р Кубатева: Престъпление е да не се спазват противоепидемичните мерки

Епидеминчата ситуация в нашата област е сериозна. Вече две седмици попадаме в червената зона – с висока заболяемост и висок риск от зараза с Ковид-19. Случаите растат бързо. Болниците полагат големи усилия, за да поемат нуждаещите се. Натискът върху тях е тежък. Много здравни  специалисти преболедуваха, други боледуват в момента, един лекар почина. Останалите са уморени и изнемогват, но изпълняват своя професионален хуманен дълг. Техните възможности имат предел и ние сме длъжни да ги п щадим, заяви д-р Мими Кубатева по време на онлайн брифинга днес.

Тя припомни, че за да се забави разпространението на заразата, областния щаб миналата седмица прие решения за допълнителни мерки, чийто срок е до 17 ноември.

„Вярвам, че ще проявим разум и осъзнато ще ги  спазваме. Лесно изпълними са основните правила – спазване на дистанция, носенето на маска, лична хигиена. Към момента няма други надеждни средства, освен противоепидемичните мерки и е престъпление да не ги спазваме, като поставяме в риск себе си и хората около нас и предизвикваме плащането на висока цена – загуба на животи, икономически проблеми и бедност. Вече в почти всяко семейство има болен или приятел, който боледува от коронавирусус“, каза д-р Кубатева.

Тя подчерта, че това е тежко протичащо заболяване и за съжаление с не малко фатални изходи.

„Надявам се това да отвори очите на хората, които се поддават на фалшиви новини и информация от неофициални източници. Нека да видим реалността такава, каквато е. Надявам се да повярват в смисъла на противоепидемичните мерки и да ги спазват правилно поне мнозинството, както и всички да бъдем непримирими към недисциплинираните. Целта е да бъде овладяна ситуацията, да няма удължаване на сроковете или въвеждане на по-драстични нови мерки. Нали всички искаме децата да учат в нормални условия, а ние да работим, да сме здрави за Коледа и да не проваляме предстоящите празници. Разчитам, че с общи усилия ще успеем да имаме по-спокойни зимни месеци и да заслужим предстоящите празници“, обобщи тя.   

Брифингът днес беше онлайн и заради препоръката за провеждане на онлайн събития, които е възможно да се организират така, а и защото в областната управа има служител с коронавирус и цял отдел е карантиниран. 

Общо утановеният брой случаи от началото на епидемията в Смолянска област са 1017. За миналата седмица новите са 113 случая. От началото на извънредното положение излекуваните са 742, а починалите 62. Активните в момента са 213, от които хоспитализирани 57, а на домашно лечение – 156.  

„С решение на областния щаб е създаден алгоритъм за начина, по който пациентите с Ковид-19 се насочват към лечебните заведения. По мнението на д-р Кубатева и д-р Даракчиев този алгоритъм работи успешно към момента. Не се наблюдава скупчване на пациенти пред лечебните заведения или неяснота Спешна помощ към кое лечебно заведение да траспортира конкретния пациент“, посочи областният управител Недялко Славов.

Линейките в областта са 22 на брой, от които нови 10, доставени в последните месеци по големия проект на здравното министерство по ОП „Региони в растеж“.

Шест от новите линейки са 4х4 – с двойно предаване, подходящи за експлоатация в региони като нашия. До края на годината се очакват още 4 високопроходими санитарни автомобила. Центърът за спешна медицинска помощ в Смолян разполага с 4 линейки, от които две високопроходими, филиалът в Злагоград е с 3, от които две високопроходими, в  Девин линейките са 3, като едната е високопроходима.  

Засега от областния щаб не очакват да възникне необходимост от автомобили на МВР или ПБЗН да се включат в транспортирането на болни.  

error: Защитено Съдържание!