КултураСмолян

Елка Василева-Пашалиева представя юбилейна изложба в КДК

Елка Василева-Пашалиева открива на 2 май от 18 часа в зала „Петър Стайков” на КДК юбилейна изложба живопис и скулптура. Тя се представя 21 пластики – 14 бронз, 3 камък и 4 шамот, с 31 живописни платна и 5 акварела.

Елка е завършила Националната художествена академия, специалност скулптура в класа на проф. Иван Мандов. Участвала е в десетки местни, регионални и национални изложби. За първи път показва себе си пред смолянчани през 1977 г. в общата художествена изложба „Родопа”. Тогава младата и амбициозна ваятелка се нарежда до имената на Анастас Стайков, Светлин Русев, Любомир Самарджиев, Вълко Гайдаров, Петър Стайков, Сули Сеферов, Кеазим Исеинов, Бойчо Григоров, Михаил Карапаунов.

Нейното име стои върху афиша на всички следващи изложби „Родопа” – през 1979, 1985 и 1987 година, както и на афиша на три национални експозиции на учители-художници от страната.

Първата творба, сътворена от ръката на Елка Василева, е „Родопско момиче” – дипломната й работа в академията. Изпитната комисия я оценява с отличен, а професорите Мандов и Гондов я докладват пред Държавната комисия с препоръка да се изпълни в камък и украси двора на Средното музикално училище в с. Широка лъка. Друга емблематична нейна скулптура е „Легенда за невястата”, извисила се над Смолян, за да напомня на всички нас, че жената е способна да прави онова, което мъжете не могат.

Талантът на Елка Василева-Пашалиева е оставил безценни следи в Златоград – релеф на ген. Черевин, в Соколовци – на Киряк Кехайов, в Устово – на Димитър Македонски, в Смолян – на Атанас Беров, Дичо Петров и Кирил Маджаров, декоративни пана в читалище „Родопска просвета” в Девин и хотел „Смолян”, керамично пано в почивна база на АЕЦ „Козлодуй” край Враца.

Елка е дългогодишен педагог, съпруга и майка, отгледала щастливо своите две дъщери, уважавана тук и в столицата, близка на Георги Чапкънов, Илия Илиев, Красимир Прахов, Димитър Серезлиев, Михаил Карапаунов, членува в Групата на художниците от 1979 година.

Творбите й изпълват залата с хубост и огнена красота. Когато човек гледа това изящество, неволно възкликва: „Благословена да е ръката ти, Елке, ръката, която обслужва безсмъртието и неутолимия творчески дух!”

Заповядайте, всички са поканени! Достъпът е неограничен.

КЛУБ НА ДЕЙЦИТЕ НА КУЛТУРАТА – СМОЛЯН

error: Защитено Съдържание!