Региона

Финансират обхода на Чепеларе с евро пари, а за трета лента към Смолян се чудят

Обходът на Чепеларе с дължина почти 4 километра ще се финансира с евросредства от Оперативна програма „Транспорт и транспортна свързаност“ в следващия програмен период 2021-2027 г. Това потвърди  инж. Галина Василева – шеф на дирекция „Координация на програми и проекти“ и ръководител на Управляващ орган на оперативната програма.

„В програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027 г. е предвидена възможност за финансиране на рехабилитация/реконструкция на пътища втори и трети клас от републиканската пътна мрежа, които са важни за осъществяване на връзки с основната мрежа. За тази цел са определени около 100 млн. евро“, сочи в писмения си отговор инж. Василева до Пламък.бг.

Тя пояснява, че Агенция „Пътна инфраструктура“ е предложила индикативен списък с пътни отсечки, допринасящи за свързването на ТEN-Т мрежата с важни икономически центрове (земеделски райони, индустриални зони и др.), пристанища, летища, жп гари.

„В списъка попада и изграждането на път ІІ-86 „Обходен път на гр. Чепеларе от км 0+000 до км 3+997“, както и се обмисля проучване за частично изграждане на трета лента между Асеновград и Смолян“, уточнява тя.

Работата по изграждане на обходен път на Чепеларе стартира през далечната 2001 г., но напредваше изключително бавно. През 2004 г. проектът отново е рестартиран, но пак за кратко. През 2011 г. строителството е замразено поради липса на средства. 

През 2014-та бе направена нова първа копка – трета поред. При трите церемонии са съобщавани различни бюджети за него. 4,5 млн. лева уж бяха осигурени още в началото, когато първата копка направи тогавашният регионален министър Евгени Чачев, а цялата необходима сума – 6,3 млн. лв. После съобщената за обекта сума набъбна на 10 млн. евро, а за финансиращ орган се посочи програмата „Трансгранични пътища V“. Средства за тази отсечка така и не се появиха в официалните разчети на която и да е програма.   

Път Асеновград – Чепеларе – Смолян

Обходът на Чепеларе е един от най-важните обекти за Смолянска област. Неговото предназначение е да подобри пътната комуникация с Пловдив и вътрешността на страната. Той трябва да изведе автомобилния поток извън Чепеларе. Сега леки коли и камиони преминават през средата на града.

Участъкът е и част от подхода към бъдещия граничен контролно-пропускателен пункт Рудозем-Ксанти. Той ще е за всички видове автомобилен транспорт и ако не се направи байпас на Чепеларе, градът няма да издържи на натоварването.

Същото се отнася и за участъка между Асеновград и Смолян като цяло. Трета лента е крайно необходима, когато се отвори граничният пункт, който е вече готов. В противен случай ще сме ежедневни свидетели на тапи по цялото двулентово трасе с обща дължина 80 км.  

error: Защитено Съдържание!