Фолклорният ансамбъл „Родопа“ спечели „Кристална лира“ за трилогията „Изтървани ритми“
Фолклорният ансамбъл „Родопа“ от Смолян спечели престижната награда „Кристална лира“. 26-ата церемония по връчването на призовете се състоя снощи в сградата на Националния театър за опера и балет в София. Наградите „Кристална лира“ са еквивалент на „Аскеер“ в театралното изкуство. Церемонията се организира от Съюза на музикалните и танцовите дейци в България и фирма „Кантус фирмус“.
Родопският ансамбъл е бил номиниран в тази категория заедно с ансамбъла на Музикалната академия в Пловдив. 21-членно музикално жури е определило за носител на наградата ФА „Родопа“.
„Наградата бе присъдена за трилогията „Изтървани ритми“, която реализирахме през изминалия сезон, и за спектакъла „Космически Рожен“, който представихме на тазгодишното издание на Роженския събор. От името на всички колеги за тази висока оценка благодарихна Съюза на музикалните и танцовите дейци, на фирма „Кантус фирмус“ – организатори на наградата, на Министерството на културата и, разбира се, на община Смолян за помощта. Това е едно огромно признание след 2017 г., когато спектакълът „Невястата“ беше обявен за най-добър спектакъл на годината, Сийка Василева – за хорегроф на годината, авторът на музиката Николай Балабанов – за представенатата музикална картина. Това е още едно голямо признание, което ансамбълът получава в толкова кратък период, и то заслужена заради творческото присъствие на ансамбъла навсякъде в България“, заяви Адриян Петров – главен художествен ръководител на ансамбъла.
По думите му ФА „Родопа“ е един от малкото ансамбли, които са на пазара на изкуствата, най-добър в България.
„Ние правим концерти и спектакли, които реализираме чрез продажба на билети, а не чрез откупки от различни институции, както го правят по-голяма част от колегите. Колегите ми наистина дават всичко от себе си, а вие знаете как се роди трилогията. По време на пандемията нямахме възможност да пътуваме и да се срещаме с нашата любима публика. Тогава, неспирайки творческия процес, успяхме да създадем различни творчески продукти, които обединихме в трилогия. Тя включва три отделни части, представящи всяка формация в ансамбъла. Първата част е „Изтървани ноти“ и представя народния и духовия оркестър. Втората е „Изтървани стъпки“ с акцент върху танцовия състав. Третат част е „Изтървани песни“ с акцент върху народния хор. Четвъртата включва най-важните моменти от тези три, вградени в една обща част „Изтървани ритми“, поясни Петров.
В последната са обединени няколко изкуства – с помощта на танцовото и музикалното изкуство представят различни живописни картини на известни български автори като Мърквичка, Николай Иванов и др.
„Премиерата на четвъртата част ще бъде представена на 30 ноември в Смолян и през следващите шест месеца ансамбълът ще направи национално турне в 28-те областни градове, за да представим тази уникална трилогия. Това е всъщност музикален разказ за едно момиче, което посещава нашият исторически музей и залисана от разглеждането на експонатите, не забелязва кога затваря музеят. С неговото затваряне героите в музея и картините оживяват и тя се включва в много от тях. Това е и разказ за една неосъществена любов. Спирам дотук, за да може зрителите сами да видят и да се насладят на фабулата на това уникално произведение“, посочи Адриян Петров. Всяка от трите части е с продължителност от 1,10-1,20 минути, а четвъртата е около два часа.
Според него получената награда е признание за неуморния труд на колегите му през всичките тези години.
„А за мен като главен художествен ръководител е показателен факт, че вървим по правилния път – по един иновативен съвременен начин да представяме това невероятно фолклорно наследство, завещано ни от нашите деди“, допълни Петров. На церемонията снощи той е получил „Кристално огърлие“ за изключителен принос в развитието на Фолклорния ансамбъл „Родопа“.