Горещ телефон за проблеми с дървата за огрев обявиха в Смолян
Горещ телефон 0878 965 688 за проблеми с дървата за зимата обяви областният управител на Смолян Стефан Сабрутев. По него може да се правят запитвания и да се подават сигнали относно снабдяването с дърва за огрев.
Вчера той провел среща с представители на Южноцентралното държавно предприятие, горските стопанства в Смолянско и кметове на общини. Тогава изкристализирал резултатът, че досега с дърва са снабдени около 32% от домакинствата в областта.
„През февруари месец от вицеприемиера и министър на земеделието Иван Иванов широко пред медиите бе популяризирана една тяхна идея за навлизане на държавата в горските стопанства и извършване на дърводобив, обособяване на 56 склада за дървесина в цялата страна и че хората ще получат евтини дърва. На база на това масово хората започнаха да се записват в кметства и общини за евтини дърва. Само, че това не се случи. Казвам го на база на информацията, която получих вчера от участниците в срещата. За мен това обещание е чисто популистко. С него подведоха хората, които се отопляват на дърва. В момента плодовете на тези обещания ги берат горските стопанства най-вече и общините. Защото на база на тези обещания бяха увеличени количествата дърва, с които хората се запасяват, предвид скока на цените на свободния пазар“, посочи Сабрутев.
По думите му в Смолянска област не е заработил нито един от обещаните складове. Този в Доспат си съществувал от години и неговото предназначение било там да се събират дърва и от съседни горски стопанства, но складът сега бил празен.
„Истината е, че най-големият проблем да не се случи всичко това е, че ние сме пазарна икономика. Когато обещаеш на хората да отидеш към планова икономика, трябва време и много законови промени, които не са се случили“, коментира Сабрутев.
Зам.-директорът на ЮЦДП инж. Асен Карабов вчера съобщи следното:
„От предвидени 111 784 кубика дърва за огрев, към момента на територията на Смолянска област са предоставени 36 221 кубика, или 32% от необходимото количество. Ние имаме готовност да задоволяваме нуждите на хората по двата начина – предоставяне на дърва на корен, където цените са си старите – 5 лв. за кубик иглолистни дърва, и 12 лв. за кубик широколистни. Дървесината на склад е на цени – от 24 до 27 лв. за иглолистните, от 36 до 43,20 лв. за широколистните. Процентът не е много голям, търсенето обаче е голямо. Само за сравнение мога да кажа, че през 2020 г. за същия период ние сме дали 19 000 кубика, а сега са 36 000. През 2021 г. към същата дата са били 14 000 кубика. Изпълнението по стопанства е различно – от 10% най-нисък процент до най-висок 62% в Широка лъка. В Доспат също добре вървят нещата – 53%“.
От горските стопанства заявиха, че основен проблем се оказва добивът, заради недостиг на работна ръка. Навсякъде имало затруднения и със специализирания превоз.
От областната администрация възлагат на общините да актуализират и проверят списъците, за да се избегнат повторения на едни и същи домакинства или опити за презапасяване.
Предстои да бъде съставен реалистичен график за осигуряване на дърва за населението.
Стефан Сабрутев щял да настоява пред земеделския министър да се промени или отмени заповедта, с която миналата година се забраниха сечите във вековни гори.
Според него в резултат от забраната се получил недостиг на дървесина, а впоследствие и рязко повишение на цената, което рефлектира и върху стойностите на дървата за огрев.