Всички

Инфарктно изнасяне от Триград заради блокирания път

Инфарктно бе напускането на Триград след Нова година – точно колкото и пристигането там преди празниците.

Заради блокирания близо стометров участък от пътя гости и туристи бяха принудени да оставят колите си преди него и да се прехвърлят на отсрещната страна с багажите си, носейки ги на рамо и в ръце.

Кадър с дрон – километричната опашка от паркирани автомобили от двете страни на тясното пътно платно. Снимка: Иван Гутев

За собствениците на хотели и къщи за гости изпитанието бе твърде сериозно, тъй като трябваше да организират десетки коли, с които да ги посрещнат, а и да ги изпратят. Особено тези, които са с автобуси, тъй като са много хора наведнъж и трябваше да ги извозят бързо, за да не студуват.

Не по-малко трудно бе за тези, които трябваше да изоставят колите си, тъй като колоната от паркирани коли стана километрична и се наложи в двете посоки да ходят пеш дълго време, докато преминат препятствието.

Доста хора бяха отпътували с колите си до селото върху поразения участък на своя отговорност. На 30-ти декември сутринта в селото обаче плъзна слух, който се разнесе като мълния за броени минути, че ще слагат камъни, за да препречат изцяло движението. Заради това масово в ранната утрин почти всички свалиха автомобилите си преди пропадналия участък, за да не останат принудително в Триград и след Нова година.

Актуално състояние на проблемния участък 

Камъни така и не бяха изсипани, но возилата в селото останаха критично малко и след празника беше проблем да се наеме кола, която да транспортира гости и туристи до долу.

По непотвърдена официално информация средства за спешен ремонт на пропадналия участък вече са осигурени и от 9-ти януари възстановяването му ще започне.

За целта била наета фирма „Хефест“ на Николай Писков – една от най-старите строителни компании в област Смолян, регистрирана още през 1997 г. в Мадан.

Припомняме, че пътят между Тешел и Триград е основно рехабилитиран преди 16 години с евро средства от предприсъединителната трансгранична програма ФАР Гърция – България.

Той беше одобрен за финансиране по проекта „Пътища за достъп до туристически обекти“ заради предпочитаната от туристите пещера „Дяволско гърло“ и скалния феномен Триградско ждрело. В землището на Триград се намира резерватът Шабаница, защитените местности Пияната гора и Чаирите.

 

В Смолянска област с европари тогава бяха реконструирани четири пътни участъка: Тешел – Ягодинска пещера (6,9 км), Широка лъка – Гела (7,2 км), Тешел – Триград (11.7 км) и от разклона над Смолян до лифт „Смолянски  езера“ (2.5 км).

Строителните дейности приключиха през 2005 година. Техен изпълнител бе консорциум „Родопи“, състоящ се от фирмите „Щрабаг“ (Австрия), „Инжстрой“ (София) и „АБ“ АД (Хасково).

Общата стойност на инвестицията бе 3 105 000 евро. С тези средства се обновиха пътища не само в Смолянска, но също в Кърджалийска и Хасковска област. Двата други участъка, които бяха финансирани, са Тополовград – връх Вишеград (3,4 км) и Бели брези – Ардино (3,1 км).

Припомняме също така, че преди близо месец пропаднаха два участъка от пътя към Триград – между разклона за Гьоврен и разклона за Османов вир. Единия успяха да го укрепят временно с насип, но втория не можаха да го възстановят. Той е двулентов, с дължина близо сто метра.

Срутена е част от едната лента, а под другата зее огромна яма. Част от асфалта буквално виси във въздуха. От двете страни на пропадането има забранителни знаци, но с леки коли мнозина преминават на своя отговорност.

Водеща снимка: Пламен Панделов

error: Защитено Съдържание!