ПолитикаРегиона

Кметове от Смолянско искат по-високи заплати за служителите си

Община Рудозем вече е изхарчила цялата си годишна субсидия за детските градини, защото държавата е направила така, че да са безплатни. През септември може и да не ги отворим. Това заяви кметът Румен Пехливанов по време на областния съвет за развитие в Смолян.

По думите му има и проблем със служителите в администрацията. Те декларирали, че ще излязат в безсрочна стачка, ако в актуализирания бюджет не се предвиди увеличение на заплатите им с 20%.

Предложението му е да се преразгледа Законът за публичните финанси, в частта му за безлихвените заеми на общините, за които сега се иска да ги върнат наведнъж, и то с 10% лихва.

Кметовете от област Смолян са единодушни, че в предстоящата актуализация на бюджета,  трябва да залегнат средства за увеличение на заплатите на заетите в  общинските администрации.

Кметът на Девин  Здравко Иванов посочи, че в Родопите има много пещери, но в законодателството не е регламентиран редът на стопанисването им, както и начинът на отчитане на приходите от тях. Той поиска пещерите да се стопанисват от общините или от областната администрация, но средствата от тях да се използват от местните администрации.

Кметът на Чепеларе Боран Хаджиев предложи отчуждителните процедури за национални обекти да се променят, защото при един или два отказа процедурата се спира и всичко се започва от начало. По този начин за обществено значими проекти с осигурено финансиране може да се стигне дотам, че да се връщат парите. В тази връзка той посочи трудностите, които среща община Чепеларе по повод Общия устройствен план на к.к Пампорово.

Кметът на Баните Павлин Белчев счита, че за фирмите, които искат да инвестират в обезлюдени общини, като тези в Родопа планина, трябва да отпадане корпоративният данък. „Без целенасочена държавна политика за развитие на нашия регион, подобни планове ще си останат само на книга. Трябва всички да мислим в тази посока“, коментира Белчев.

Кметовете бяха единодушни и по въпроса за това, че при бедствени ситуации трябва да се дават повече правомощия на кметовете или на областния управител, за да може спешно да се отпуснат средства за отстраняване на щетите.

Областния управител Емил Хумчев също е на мнение, че са нужни повече правомощия на регионалните служби и на областната администрация.

Областният съвет за развитие в Смолян прие  плановете за интегрирано развитие на общините от област Смолян за периода 2021-2027 г.

„Нашите представи за бъдещето не почиват на илюзии. Въпреки това трябва да направим всичко възможно развитието на областта да не спира. Важно за цялата страна е да се приеме актуализацията на бюджета, в която са залегнали редица антикризисни мерки и такива, които са в полза на уязвимите групи и в подкрепа на младите семейства и възрастните хора. Важно е и законите, свързани с Плана за възстановяване и развитие, където се очакват значителни средства от ЕС, да се приемат, защото без закони няма да бъдат получени тези средства и това ще повлияе на цяла България“, заяви областният управител Емил Хумчев.

Визията за развитие на всички общини в областта до 2027г. е свързана пряко намаляване темпа на обезлюдяване и безработицата, с привличане на инвеститори, развитие на туризма, подобряване на достъпността, гарантиране на качествено образование и здравеопазване, подобряване на административния капацитет и достъпа до административни услуги. Голяма надежда има за проектите, свързани с използването на геотермалните залежи в област Смолян за развитието на спа туризъм и за отопление.

Народният представител Зарко Маринов заяви, че е направил предложение на областните управители да се възложи справянето с бедствия и аварии, защото те са на място. Той бе категоричен, че делегирането на правомощия, свързани с реакция при бедствия и аварии, трябва да се реши. Маринов се ангажира да придвижи въпроса за актуализация на средствата, които се отпускат от държавата към общините, и това предложение да бъде разгледано при актуализацията на бюджета между първо и второ четене.

error: Защитено Съдържание!