Магистър по астрофизика и астрономия стана директор на планетариума в Смолян
Цветелина Генчева е новоизбраният след конкурс директор на планетариума в Смолян. Тя е магистър по астрофизика и астрономия в СУ „Климент Охридски“.
„Имам идея да се обръща основно внимание на децата, като в самата ми концепция сме предвидили да има във втория посетителски център интерактивни неща за децата. Предвиждаме да има и музей, в който да бъде описана цялата история на планетариума. Смятаме, че новият телескоп ще даде големи възможности за наблюдения и работа с деца и възрастни. Нещата се случват едно по едно“, каза пред журналисти Генчева.
Ремонтните дейности на Планетариума в Смолян приключиха, доставката на новото оборудване се осъществява поетапно. Ще имаме един модерен планетариум, с който не само Смолян, а и цяла България ще се гордее, съобщи кметът Николай Мелемов.
Във видеоинтервю Марко Козмачини -представител на фирмата изпълнител „Скайпоинт“ – Италия, представи подробности за оборудването на планетариума.
„Обновяването на смолянския планетариум е вече в ход, защото производството на купола е започнало. Сега ще имате 12,5-метров NanoSeam купол, който е с най-високо качество на прожекцията за момента в света. Прожекционната система ще наброява четири висококачествени 4К контрастни прожектора, по 6000 лумена всеки. Така вашият планетариум ще разполага с най-голямата и най-високата разделителна способност в България, а също и в региона, защото ако се вгледаме в съдедните държави, може да се каже, че вие ще имате най-добрия планетариум в региона“, каза Козмачини.
По думите му системата не само ще учи хората на астрономия, но чрез нея ще може да се преподават и други науки за Земята, като промени в климата, но също така анатомия, химия, физика. Разполага с пълен набор от STEAM съдържание.
„Ще може да учите учениците как да използват по-пълноценно нашия свят чрез планетариума, показвайки им реални данни, например от спътниците, обикалящи Земята“, допълни представителят на „Скайпоинт“.
Според него киносалонът ще е много далеч от нормален киноекран и много близо до IMAX или гигантски екран за кино. Планетариумът ще е подходящ за астрономия, но и за прожектиране на пълнокуполни филми.
„С планетариума получавате нашия софтуер Digistar7. Digistar има 40-годишна история. Digistar1 бе първият цифров планетариум, представен пред света от Evans Sutherland през 1984 г. Сега работим със седмото поколение на софтуера. Програмата може да ви покаже цялата позната Вселена. Всичко за Космоса, което е познато на човечеството, е достъпно за планетариума“, допълни Козмачини.
Заедно с планетарната система Смолян ще получи между 13 и 15 филма с научно съдържание, преведени на български език.
„Ако има съобщение от ESO за ново откритие например, моаже да се свържете с техния планетариум, който също използва Digistar, и да получите същата видеопрезентация тук, в Смолян, в реално време“, обобщи Марко Козмачини.
„В следващите седмици ще поискаме приемателна комисия, на база на която сградата да се въведе в експлоатация. До дни се очаква обзавеждането за кабинетите. Поръчаният телескоп вече е доставен. До края на седмицата ще бъде монтиран и ще бъде обучен персоналът. Остава оборудването за звездната зала и втория посетителски център“, уточни зам.-кметът Марин Захариев.
„Проекторите трябва да пристигнат от Япония през октомври т.г. Системата работи с 4 проектора с обща резолюция от 6К. Куполът ще пристигне през месец ноември от САЩ, след което ще се монтират столовете за звездната зала, които са с различен наклон за всеки отделен ред. Накрая трябва да бъде свързана и настроена цялата система. Очаква се да приключим работата по Звездната зала и целия проект до края на годината“, каза още зам.-кметът Захариев.