Милиони за противоградови ракети, но Смолянско и Родопите не са в обхвата им
Средно на година за противоградова защита държавата плаща почти 16,7 млн. лв. с ДДС
Мощни бури и градушки удариха много части на България в петък и събота, като най-тежки са пораженията в общините Мадан, Златоград, Неделино, Девин. В някои места ледените късове достигнаха огромни размери, по-големи от яйце. Щети има навсякъде – по къщи, коли, инфраструктура.
Във видео, публикувано от Meteo Balkans, се виждат част от щетите. Улиците в Златоград бяха побелели от градушка, като ледената покривка стигна от 20 см на места до 40-50 сантиметра.
От пресцентъра на Изпълнителната агенция „Борба с градушките“ (ИАБГ) излязоха след това с изявление, в което обясниха, че тя е осигурена с необходимото количество противоградови ракети, но за съжаление не осигуряват защита в Смолянска област и Родопите.
Поясниха, че осигуряват противоградова защита с ракетен способ в областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Сливен и Хасково, и село Тъжа, а със самолетен способ – в Северна Централна и Североизточна България.
„Със своите седем метеорологични радара ИАБГ следи метеорологичната обстановка над цялата страна и предава данните на заинтересованите институции. Тази седмица над България и съседните страни се наблюдават силни, неустойчиви и бързоразвиващи се метеорологични процеси, които на много места водят до силни градушки.
На 28 май т.г. в защитените области само за няколко часа в късния следобед в областите Видин, Монтана, Враца и Пловдив са изстреляни над 450 броя противоградови ракети. Също така са извършени патрулни полети със самолети за противоградова защита в Северна България, но не се е налагало извършването на засев на облачни клетки“, допълниха още от ИАБГ.
Напомниха, че земеделските стопани имат възможност да подават заявления за пропаднали площи в областните служби по земеделие. А от днес ще се извършват посещения на място.
Противоградовата защита в България се осигурява само от една фирма – „Стройпроект“ – еднолична собственост на Христо Крушарски, собственикът на футболния клуб „Локомотив Пловдив“.
В началото на април Крушарски обяви, че се оттегля от пловдивския клуб, но фактически все още е негов едноличен собственик. До днес в Търговския регистър не е подадено уведомление за смяна на собствеността.
На практика Крушарски изцяло пое градушките над България. През последните години той се явява безалтернативен печеливш в поръчките за противоградови ракети.
От година насам, откакто страната ни въведе противоградова защита със самолетен способ, той пое и нея.
Припомняме, че от май месец миналата година Изпълнителна агенция „Борба с градушките“ стартира пилотен проект за противоградова защита с три самолета. Самолетите и командният пункт за ръководене на операциите по активни въздействия са локализирани на летище Горна Оряховица.
За изпълнител на пилотния проект е избрана фирмата „Стройпроект“. Договорът първоначално бе на стойност 5 млн. лв. с ДДС, но в началото на август бе увеличен с половин милион лева. Причината е, че финансовият лимит по проекта е бил изразходван до края на юли месец, а сезонът за защита от градушки не е приключил.
Днес Агенцията за борба с градушките публикува нов договор със „Стройпроект“ за сумата от 5 499 600 лв. с ДДС, подписан на 16 май.
Припомняме, че в началото на май месец 2019 г. фирмата на футболния шеф спечели поредна поръчка за доставка на противоградни ракети. Контрактът е за 40 650 000 лева с ДДС за срок от 4 години.
Предишният договор на „Стройпроект“ с Агенцията за борба с градушките от 2015 г. е за сумата от 18,7 млн. лв.
Изчисленията сочат, че средно на година за противоградова защита държавата плаща почти 16,7 млн. лв. с ДДС.
През септември миналата година Изпълнителната агенция „Борба с градушките“ проведе пазарни консултации за покупка на самолети за нуждите на пратовиградовата защита. Откликнало на поканата е само дружество „ЕЙЕНДЖИ ТРЕЙДИНГ ЕНД КОНСУЛТИНГ“ ЕООД с управител Андреа Надалутти, като представител на производителя „Текстрон Авиейшън“ (САЩ). Офертата е за 69 380 000 долара. По-конкретното им предложение е 6 938 000 щатски долара при заявка от 10 самолета „King Air 260С“.