Областната епизоотична комисия се събра на заседание заради чумата по овцете
Заместник областният управител Красимир Даскалов откри и председателства днешното заседание на Постоянната областна епизоотична комисия. „Епизоотичната обстановка към момента в област Смолян е спокойна, но свикахме днешното заседание във връзка с констатирани огнища на болестта чума по дребните преживни животни на територията на Република България. Целта е да предотвратим навлизането на болестта в нашия регион, като продължаваме да спазваме стриктно мерките, съгласно заповедите на Изпълнителния директор на БАБХ и Директора на ОДБХ – Смолян.“
Директорът на ОДБХ-Смолян д-р Сава Бозуков представи актуална информация за епизоотичната обстановка в страната и областта по отношение на болестите шарка по овцете и козите и чума по дребните преживни животни. На територията на България към днешна дата има установени огнища на шарка в област Сливен и област Кърджали, а на чума във Велинград, област Пазарджик. С последните заповеди от 23.12.2024 г. на Изпълнителния директор на БАБХ и на Директора на ОДБХ – Смолян, се въвеждат допълнителни ограничителни мерки и за община Доспат, като съседна на област Пазарджик. Те са свързани с по-строг контрол и проверки за нелегална търговия и придвижване, редовно изследване чрез кръвни проби и проби с тампон, специален режим на транспортиране до кланици.
Д-р Бозуков обърна внимание, че общинските кметове в региона имат ангажимент да осигурят терени или помещения, в които временно, до установяване на здравния статус, да пребивават животни, които са заловени без документи за произход, за които има съмнение, че са носители на заболяванията чума или шарка по дребните преживни животни.
Д-р Мария Маргаритова – изп.ф. началник отдел „Здравеопазване на животните“, увери, че ветеринарите в област Смолян работят на дежурства и в празничните дни. От проведеното предходно заседание на Постоянната областна епизоотична комисия, на 10 декември т.г., до днешното са извършени проверки на 458 животновъдни обекта, като са взети около 12 хил. клинични проби, от които няма установени положителни резултати за болестите чума и шарка по дребните преживни животни.