Областният съвет за развитие обсъди възможностите за реализиране на инвестиционни програми и приоритетни проекти в региона
Областният управител Захари Сираков откри и ръководи заседание на Областния съвет за развитие на област Смолян. Участваха заместник областните управители Красимир Даскалов и Андриян Петров, представители на общините от региона, ОПУ-Смолян, ОИЦ-Смолян, представители на местния бизнес, експерти от Областна администрация Смолян.
От общините представиха инвестиционните програми и приоритетни проекти с проектна готовност за развитие, върху които работят. Изтъкнато беше затруднението с осигуряване на средства за проектиране, които не се предвиждат в повечето програми, както и за завършването на обекти, които не са финансирани до финален етап. Сред приоритетните са проектите за разширяване на депата за отпадъци в Доспат и Мадан, повсеместен е проблемът с осигуряване на средства за ремонтни дейности и поддръжка на общинската пътна мрежа. Предвид априлските снеговалежи през тази година, общините апелират за дофинансиране на зимно поддържане.
Директорът на Областно пътно управление-Смолян инж.Костадинка Миланова представи текущите и предвидени до края на 2025 година ремонтни дейности на републиканската пътна мрежа в област Смолян. Сред възложените за ремонт отсечки са пътищата Соколовци-Смолян-Барутин, от границата с област Благоевград до квартал Настан в Девин, пътят към НАО-Рожен, Сърница-Батак-Доспат. Планираните инвестиционни намерения включват проучвателно-проектански дейности за укрепване на откоси, срутища и свлачища. Относно новото строителство е заложено разработване на проект за изграждане на трета пътна лента с дължина 13.9 км по пътя Чепеларе-Асеновград.
Цветанка Генчева от ОИЦ-Смолян представи програмите за развитие на регионите, които предстои да бъдат отворени за кандидатстване. Тя обърна внимание на новите параметри и изисквания. Проектите по новите програми ще могат да се реализират само в рамките на един регион, като отпуснатите средства за област са малко над 306 млн. лв. Всяка концепция може да бъде на стойност от 1 до 10 млн.лв., като няма ограничение за броя на концепциите. Изпълнението на проектите ще се осъществява в партньорство от 5 участника – най-голямата община Смолян, като водещ партньор, и още четири от по-малки общини. Цветанка Генчева уточни, че ще предостави по-детайлна информация след официалното стартиране на Програмата за развитие на регионите и излизането на поканите за кандидатстване.
Заместник областният управител Андриян Петров докладва относно необходимостта от изготвяне на стратегия за развитие на предучилищното и училищното образование в област Смолян за периода 2025-2027 година.