Всички

Община Смолян приключва проекта за модернизация на уличното осветление в  града

В сградата на общинска администрация Смолян днес се проведе заключителна пресконференция по проект „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на град Смолян“.

Ръководителят на проекта инж. Мариана Цекова представи изпълнените дейности и постигнатите резултати, които са видни от всички жители и гости на града. С монтирането на 3044 нови осветителни тела значително е подобрена осветеността в тъмната част на денонощието, а и вече не е необходим режим на електричеството, тъй като новите LED лампи не само светят по-добре, но осигуряват и спестяване на енергия и средства.

Инж. Цекова изрази задоволство от сътрудничеството с партньорите си от Кралство Норвегия – енергийната компания „Нордплан“, които са партньори на община Смолян не за първи път, както и с Министерство на енергетиката.

„Факт е, че въпреки всички икономически, политически и административни пречки,  успяхме да се преборим и ефектът е налице. Имаме реализиран проект, като първоначално той предвиждаше промяна само на осветителите, а успяхме след одобрение от програмата, да сменим целите осветителни тела. Успяхме и да получим допълнителни средства във връзка с инфлационните процеси в размер на 86 844 лева, както  и удължаване до 01.12.2023 г., за да приключим успешно дейностите и да ги отчетем“, допълни тя.

Инж. Цекова благодари и на изпълнителя на основната дейност по модернизиране на уличното осветление – ДЗЗД „ОБЕДИНЕНИЕ ФИЛКАБ ИНЖЕНЕРИНГ“, чийто представител – инж. Стоян Ковачев, присъстваше на пресконференцията. „Надяваме се, с всички енергийни спестявания които постигаме, да можем да си позволим да подмени изцяло и осветителните тела на останалите улици в града, както и по селата, които не са били допустими и включени в проекта“, заяви заместник-кметът.

Инж. Стоян Ковачев също благодари на общината за съдействието при изпълнение на проекта и отбеляза факта, че когато са сменят целите осветителни тела се удължава гаранционния период до 5 години, а когато се сменят само крушките – е 2 години. „Доказаното спестяване към момента е около 40 вата на всяко тяло, независимо от неговата мощност. Все едно сме сменили 6000 лампи. Другата важна част от проекта е системата за мониторинг и управление, с която се повишава ефективността на контрол и реакцията при аварии. Визуализира се  къде  е имало авария, дали е имало нерегламентирани включвания“, обясни инж. Ковачев.

Инж. Мариана Цекова потвърди, че системата вече работи и през изминалата седмица е имало авария, която е отстранена своевременно благодарение на системата.

Инж. Цекова благодари на екипа на проекта, на служителите, отговорни за уличното осветление и  на всички служители на общинска администрация за успешно реализирания проект. „Когато работим заедно като екип, нещата се случват“, подчерта зам.-кметът.

Проектът се изпълнява по програма „Възобновяема енергия, енергийна ефективност, енергийна сигурност“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014 – 2021 с програмен оператор – Министерство на енергетиката, процедура за подбор на проектни предложения „Рехабилитация и модернизация на общинската инфраструктура – системи за външно изкуствено осветление на общините“.

error: Защитено Съдържание!