Региона

От цялата област само в Късак спечелиха финансиране за целодневно обучение

Единствено от областта основното училище „Христо Ботев“ в доспатското село Късак ще получи финансиране по проект „Подкрепа на целодневното обучение на учениците от начален етап“ в размер 10 000 лева, съобщава „Вестник на община Доспат“.

Училището предоставя възможност за целодневно обучение и всички ученици са обхванати в целодневна организация на учебния ден. Дейностите по проекта обхващат оборудване и обзавеждане на стая за дейности по интереси, както и осигуряването на консумативи и материали, книги за обезпечаване на работата на учениците в часовете за дейности по интереси, осигуряването на образователни, възпитателни и забавни игри за групова и индивидуална работа на учениците в часовете за организиран отдих и занимания по интереси.

С Решение № 285 от 20 април 2020 г. на МС са одобрени националните програми за развитие образованието. Предоставят се много възможности за подобряване на материално- техническата база, информационни и компютърни технологии, иновативни подходи, квалификация на педагогическите специалисти и др.

Съобразно потребностите и интересите си учебните заведения имат възможност да внасят проектни предложения, с чиито средства да подобрят и изградят модерна и привлекателна среда за своите възпитаници.

След направените анализи и обобщения за резултатите за изминалата учебна година, в която COVID-обстановката наложи преминаването на дистанционно обучение, се установи, че резултатите от учебната дейност на учениците са се повишили с около 0,20 в сравнение с минали учебни години.

Увеличил се е броят на отличниците, те са с 10 ученици повече и са 57% от всички ученици в училището.

Динамичната обстановка и променящата се ситуация ще предостави нови предизвикателства пред училищата и през новата учебна година. Необходимо е всяко учебно заведение да има алтернативни варианти за присъствено и дистанционно обучение, които да прилага съобразно ситуацията.

Квалификациите и обученията на педагогическите екипи могат да се организират съобразно изискването за дигитализация на образованието –  новите информационни и комуникационни технологии, които се използват в училище. Учениците също трябва да бъдат добре подготвени за едно бъдещо онлайн обучение, за да се избегне психологическият фактор от стреса за несправяне с поставените задачи.

През изтеклата учебна година 12 ученика се обучаваха и придобиха базови компютърни умения и умения за напреднали по проект „Образование за утрешния ден”, като училището получи интерактивен дисплей за работа в часовете. Всички ученици получиха Грамоти за отлично и много добро представяне в периода на дистанционното обучение, допълва още вестникът.

Получаването на удостоверенията и свидетелствата за завършен етап на образование протече по график и спазване на противоепидемични мерки. Всички празници и събития планувани в годишния план на училището се отбелязваха онлайн и с презентации за изявите за учениците, като идеята беше да се създаде празнична обстановка и да се почувства емоцията на празника.

error: Защитено Съдържание!