СмолянСпорт

Полицията награди спасителите на 16-годишен скиор от Пловдив

Награди за доблест и смелост получиха спасителите на 16-годишния скиор от Пловдив, който тежко пострада в Пампорово на 5-ти февруари. В началото имаше риск за живота на момчето, в момента то е в болница, предстоят му още операции, но е вън от опасност. Отличията на хората, са му помогнали – доброволци, ски патрула на „Пампорово“ АД, Планинската спасителна служба и ски патрула на ОДМВР – Смолян, връчи днес директорът на Областната дирекция на МВР в Смолян старши комисар Костадин Пачеджиев.

„Всички те заедно като екип успяха и спасиха един човешки живот. От името на професионалното и политическото ръководство на МВР имам честта да ги поздравя за характера, който проявиха и героизма в този момент, защото успяха да спасят този млад човек“, заяви Пачеджиев.

Награди получиха доброволците – скиори и сноубордисти Емил Баков, Никола Рашков, Мария Михтарева, Николай Адев, Петър Моллов от гр.Смолян и Росен Михайлов София, звено „Снежен контрол“ – ски-патрул „Пампорово“ АД, БЧК Планинска спасителна служба „Студенец“, младши инспектор Стефан Илчев и мл. инспектор Красимир Рабушев.

„Тези хора направиха и невъзможното един млад човек да бъде спасен. Благодарим им“, подчерта ст. комисар Пачеджев.

40-годишният сноубордист Петър Моллов от Смолян разказа, че от полицията му се обадили с молба да помогнат в издирването на пострадал скиор.

„Знаейки, че можем да помогнем в горите, ни извикаха и ни дадоха един район. Обсъждахме с другите къде може да е момчето спрямо информацията, подадена от него преди да се удари или може би след това, защото бил дезориентиран. Не знаел точно къде е. Майка му го питала дали може да се оправи сам, но той казал: „Не“ и прекъснал връзката. Няколко часа не са могли да го намерят, а температурите в това време са под -12 градуса. Фактически той вече е и в друго състояние в този студ“, обясни доброволецът.

Спасителите се разделили на групи, търсели следи. Всеки от тях намерил следа, по която да тръгне, но след известно време всички излезли пак на равна част от пистата. Обсъдили ситуацията наново. Някои тръгнали надолу, надявайки се да видят други следи, които навлизат в гората. Викали го по име.

“В момента, в който тръгнахме да подминаваме мястото, вътрешно нещо ми каза: „Тук по-бавно, по-бавно!“. Всичко е било наредено според мен. Успяхме да чуем неговите викове. Падаше се зад нас, но като гледахме към мястото, момчето не се виждаше зад многото дървета. Вече като го подминеш и се обърнеш назад, чак тогава се виждаше. Беше със затворени клепачи, но беше чул, че го викаме“, каза Моллов.

Младежът бил премръзнал, с рана на главата, без шапка, каска и ръкавици. Паднали му там, където се ударил. Вместо да се качи пет метра нагоре и да излезе на пистата, дезориентиран от удара, тръгнал надолу по дерето, слизайки на около 30 метра.

„Аз изпитах много голяма радост, като го намерихме. Мислех си, че ако аз съм там, няма да мога да се върна. Трябваше да мина през едно дърво, за да сляза при него. Свалих неговото яке, сложих му моето, сложих му ръкавици, шапка, за да се постопли малко. Пет минути по-късно дойдоха спасителите. Помохнахме да го изнесат. Беше доста труден район, с носилка през гората – недълго е разстоянието, но теренът беше много труден“, посочи доброволецът.

По думите му той е един от всички хора, които обичат планината и всеки би направил възможното да спаси изпаднал в беда.

„Защото всеки от нас би могъл да е в тази ситуация. Ние караме и на писти, и извън пистите. Търсим нещо повече от спорта – адреналин. Всеки си търси някоя заигравка, да влезе в гората, да отиде на някояя бабунка, нещо извън рационалното, извън нормалното, но веднага се отзоваваме“, категоричен бе Петър Моллов.

Той предполага, че инцидентът е станал след стръмен склон, следван от полегат и равен терен.

„В последната част на стръмното трябва малко да се засилиш, за да минеш равното без проблем. Може би той се е засилил, но е загубил контрол. Просто е излетял от пистата и на два-три метра директно се е ударил в дървото. Без никаква следа. От пистата е прелетял през въздуха в дървото. Бил е доста силен ударът – каската е деформирана, маската е счупена, разранило му се е лицето, ударил се е с цялото тяло в дървото“, спомня си сноубордистът.

Според него има места, които още трябва да се обезопасяват, но си дава сметка, че не всичко може да се обезопаси и да се предвиди всяка ситуация.  

error: Защитено Съдържание!