Пред финал е поръчката за смяна на печките в Смолян с екоуреди
На финалната права е поръчката за смяна на печките на дърва и въглища в Смолян с екологични уреди. Прогнозната й стойност беше 14,7 млн. лв. без ДДС и засяга около 2500 домакинства в общината.
Заданието е за доставка 2820 уреди за битово отопление на пелети, 3314 климатици, 62 газови котли и 20 камини „Екодизайн“.
Кандидат да достави уредите за отопление на пелети е само един – фирмата „Нес-Нови енергийни системи“ ООД, с оферта за малко над 4 млн. лева без ДДС.
Шест са желаещите да доставят и монтират климатици. Самостоятелните участници са: „Мега Електроникс- АП“ ООД с оферта за 4 083 236 лв., „Булклима Инженеринг“ ЕООД – 5 187 280 лв), „Темпекс“ ЕООД – 5 050 220 лв. Останалите са в консорциуми: ДЗЗД „БАУ ИНЖЕНЕРИНГ ВИКСО“ (с участници „Виксо“ ЕООД и „Евробау Инженеринг Груп“ ООД) е с оферта за 5 229 134 лв.; ДЗЗД „Чист въздух“ (между“Магнум-Д“ ЕООД, „Термофлуид Инженеринг“ ЕООД и „Клима Груп“ ООД) предлага цена 4 973 840 лв.; консорциум „Еко Клима“ (между „еКЛИМА“ ЕООД и „Еко-Хидро-90“ ООД) е с оферта от 3 926 000 лв.
За отоплителни уреди на природен газ и с камини „Екодизайн“ няма нито един кандидат.
На въпрос защо за уредите на пелети и газ не се купуват радиатори, от общината поясниха, че програмата е за подмяна на отоплителното тяло.
„При разговори още в самото начало с главния архитект и с програмата, решихме, че да се правят инвестиционни проекти, за да е законна отоплителната инсталация, би било твърде много за общината, още повече в чужда собственост. Говорим за стотици домакинства. Затова се сменят само отоплителни уреди“, каза кметът Николай Мелемов. Според него по две от позициите няма кандидати, тъй като обемите са малки.
От общината обясниха, че вече няма да се финансират камини „Екодизайн“, даже вече вървяла дискусия за пелетите, които засега остават, но не се знае за колко дълго.
„Надявам се, че ще довършим процедурата до десетина дни. Оказва се, че определени марки климатици се произвеждат от друг завод или един завод произвежда няколко марки и трябваше да се засече техническата информация. Има доста данни като коефициент на топлоотдаване, на охлаждане, консумация. Даже в новата програма МОСВ ще изисква климатиците, или както ги нарича Еврокомисията „термопомпи въздух-въздух“, да бъдат над определени параметри“, каза зам.-кметът Марин Захариев.
По думите му около 2500 са домакинствата, които ще се възползват от програмата за чист въздух. Между 100 и 200 домакинства са отпаднали или са се отказали, защото имали проблеми с в документите.
„Няколко пъти удължавахме срока заради хората, които не са с изрядни документи – липса на нотариален акт, отстъпено право на строеж, но невъведено в експлоатация, реализирано това, което не е по правото на строеж. Програмата е категорична, че трябва да предоставим уреди само на хора, които са собственици. И това ще бъде предмет на проверки в бъдеще“, поясни Захариев.
С нередности били около 400 души, като повече от половината успели да отстранят нередносите, малко над сто отпаднали или се отказали.
От местната управа съобщиха, че веднага, след като започне монтажа, ще обявят нов прием.
„Поискали сме около 1 млн. лева допълнително от програмата за хора, които не са кандидатствали сега. Те ще могат да се включат тогава. Хубавата новина е, че процедурата ни е направена с опции – тоест, няма да играем нова обществена поръчка. Можем смело да заявим, че тези, които са изрядни и отговарят на условията, всички ще получат уреди“, посочи зам.-кметът.
В следващия програмен период също ще има средства за подмяна на отоплителни уреди. Предвидената за Смолян сума е даже завишена двойно – от 9,6 млн. на 20 млн. лв.
„Голяма цел на държавата е да излезем от това запрашаване и да намалим фините прахови частици. Европейската комисия ще намали нормите и в следващия период вместо 10 общини, допуснатите до финансиране ще бъдат над 20. Апелирам към хората да се включат“, подчерта Захариев.
По думите му трябва да очакваме, че след около 5 години ще търпят рестрикции тези, които се отопляват на дърва и въглища.
Тези домакинства, които ще сменят горивната си база на пелети, може да се подготвят за ремонт това лято, тъй като фирмата, кандидатствала да ги направи, е без конкуренция.
„Така сме предвидили организацията, че идва фирма, която демонтира стария уред непосредствено преди монтажа на новия. Едната фирма демонтира, в същия или следващия ден се монтира новият уред, а старата печка се предава на трета фирма за оползотворяване и рециклиране. Парите, които ще съберем – към 40 000 лева, ще се използват за цветя и дръвчета. Процесът ще бъде доста дълъг, но ние ще направим всичко възможно до септември максимално число хора да получат своите уреди. Ако има обжалване на процедурата за климатиците, ще го съобщим веднага, за да знаят хората и да си заредят дърва“, допълни Марин Захариев.