Приключи проектът за дивите орхидеи в Смолянско, сега трябва да ги пазим
Финализиран е проект за дивите орхидеи с название „Споделена визия за екологична мрежа Натура 2000 в регион Смолян“ по Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г.
„Това беше една тема, важна за региона ни от гледна точка на устойчивото развитие на региона, защото това е част от богатството ни. Дивите орхидеи се развиват в един много дълъг период- стогодишен, и е важно да ги познаваме, да ги пазим и съхраним за бъдещите поколения“, заяви ръководителят на проекта Ефтима Петкова – директор на дирекция „Международни проекти, програми, обществени дейности”. По думите й занапред ще се работи за популяризиране на родопското лале, родопския крем и вечното цвете – силивряк.
От общината ще предложат на туристическите дружества по поречието на река Арда съвместно да организират ботанически турове по подобие на този, който се проведе миналата година през юни месец с цел опознаване на находищата от дива орхидея. Цветето ще се популяризира и занапред чрез ежегодния фестивал на дивите цветя, който се организира от община Смолян, читалището в Смилян, местни неправителствени организации и бизнес.
„Вчера имахме голямо съвещание с читалищата, защото това са информационните центрове в малките населени места. Ще им бъде предоставена тази изложба на всички, които желаят в определени дати да я показват по време на типичните характерни празници за даденото населено място. По време на съборите много хора се връщат в родното си място и могат да се запознаят с това, което имаме като богатство, което не сме загубили и трябва да опазваме“, посочи зам.-кметът Марияна Цекова.
Едното от основните събития беше ботанически тур по поречието на река Арда с участието на около 50 човека от Смолян работещи в различни сфери – еколози, учители, туристически гидове, планински водачи, журналисти, който се проведе през юни месец миналата година. Проведен бе и семинар с лектори Михаела Йорданова и д-р Мария Касчиева, с фотоизложба и информационна шатра на открито на стария център за цял ден в Смолян, за да стане достояние на повече хора. Проведоха се също тридневни творчески ателиета с деца от Седмо училище „Отец Паисий“, които преминаха при голям интерес.
„Деен участник в проекта и през цялото време с нас беше Михаела Йорданова – ботаник и специалист по темата орхидеи. Черпили сме знания и информация по тази тема от един неизчерпаем източник. С нейна помощ са изработени материалите, които дават синтезирана и много добре визуализирана информация как може да опазим тези ценни видове“, каза още Ефтима Петкова.
Тя поясни, че изложбата е лека, лесно преносима и може да се презентира на открито. Вече имат и покана от фондация „Информация и преродозащита“ през юни да гостуват с нея в Аграрния университет на Пловдив.
Разработени са също материали за децата – страница и торбички, които те да оцветяват, игра, чрез която да се научат да правят разлика между дивите орхидеи и други растения. От общината смятат да организират и специфичен конкурс за дивата орхидея, като продължение на проекта.
Представител на РИОСВ в Смолян поздрави общината за добре свършената работа относно популяризиране на само на дивото цвете – орхидея, а и на екологичната мрежа „Натура 2000“, тъй като на нея се гледа като на ограничаваща повече отколкото даваща нови възможности. „Благодарение на вашия проект се надявам и виждам, че имаме много за опазване. Много се радвам, че вече и защитените видове са част от проектите и се надявам много повече хора да ги виждат, да ги разпознават, тъй като доста голяма част от тях се намират в обработваеми земи, в пасища и ливади и е ценно за всеки собственик да ги познава, за да ги опазва“, посочиха от екоинспекцията.
Според Ефтима Петкова информационната кампания по този проект зададе тона, като занапред опазването трябва да продължи по такъв начин, че да се разкриват все повече и повече възможности за местния туризъм, за устойчивото развитие на региона.
Участниците в проекта вече са убедени, че възможностите по екологичната мрежа „Натура 2000“ са повече от ограниченията, просто трябва да се познават.