„Продължаваме промяната“ и община Смолян в спор за чистотата
Екипът на „Продължаваме Промяната“ – Смолян, е силно ангажиран с обществения проблем, касаещ чистотата в града. Към днешна дата Смолян се нарежда сред едни от най-мръсните населени места в страната, гласи тяхно прессъобщение, изпратено до медиите. Народният представител от ПП Михал Камбарев изискал обществено достъпната информация за план-графика за почистване на град Смолян.
По време на приемна граждани заявили, че много от улиците, описани в план-графика на почистващата фирма, не се поддържат редовно. За сметка на това обаче, документацията представена от общинска администрация твърдяла, че се извършва редовна поддръжка на въпросните локации.
Екипът на „Продължаваме Промяната“-Смолян, начело с Михал Камбарев, възнамерява да изисква ежемесечно предоставянето на въпросния план-график за почистването на града, за да проследяват поддържката на териториите за обществено ползване и намиране на евентуално решение на сериозния проблем с чистотата в града.
От „Продължаваме промяната“ отправиха апел към жителите на Смолян да сигнализират за неизпълнение на поетите ангажименти, касаещи почистването на териториите за обществено ползване. „Нека се борим заедно за един по-чист и приветлив град!“ – е техният призив.
От община Смолян излязоха с позиция по темата, в която се казва, че това са внушения.
От там сочат, че по въпросното заявление на депутата Михал Камбарев за достъп до обществена инфорамция са предоставени отчетни документи – фактури, графици, месечни и моментни протоколи и че при констатирано неизпълнение или некачествено изпълнение на възложените дейности, на фирмата изпълнител са наложени санкции съгласно сключения договор.
„Освен основните дейности (метене и уборка), фирмата с която имаме сключен договор извършва и събиране на натрупания пясък, като по централните градски части започна още през месец февруари с покачването на дневните температури, но поради нов снеговалеж в периода от 01.03 до 10.03.2022 г. се наложи ново опесъчаване на вече почистените улици. Веднага след подобряване на метеорологичните условия започна почистването, като до 15.04.2022г. е извършено събиране на пясъка по улиците“, допълват от местната администрация, като са посочени конкретните улици.
Добавят, че част от улиците са били измити.
От общината уточняват, че голяма част от улиците в града („Димитър Благоев“ в участъка от спортната зала до Карлък, улиците „Миньорска“, „П. Берон“, „Първи май“, „Невястата“, „Родопи“ от Лукойл до Бункера, „Тракия“, „Момчил юнак“, „Ст. Шишков“, ул. „В. Райдовски“) са част от републиканската пътна мрежа и ангажимент за почистването на асфалта и тротоарите от пясък е на Областно пътно управление.
С писмо от 24.03.2022г. председателят на Управителния съвет на АПИ и директорът на Областното пътно управление са уведомени, че следва да предприемат действия за почистване от пясък на републиканската пътна мрежа в рамките на града, за да може тези улици да се включат в графика за миене.
До момента не са почистени улиците, които са техен ангажимент.
В получено в общината писмо от Областно пътно управление през 2021 г. ОПУ за зимно поддържане са използвали пясък-560m3, индустриална сол – 607 тона, и магнезиев двухлорид – 3,7 тона.
„От цитираните данни става ясно, че ОПУ не спазва нормативните изисквания, използваните пясък и сол са в десетки пъти повече от изискванията за използване на химия“, пише още в становището на кмета.
От местната администрация са категорични, че броят на превишенията в замърсяването с фини прахови частици намаляват.
„През 2021 г. са извършени 345 средно дневни измервания на ФПЧ10, от които наднормените стойности са 48 броя, като на 24.12.2021 г. е измерена максимална стойност от 113,03 µg/m3. При анализ на резултатите за 2021 г. е видно, че през топлите пролетни и летни месеци, без отопление, средно месечната концентрация на фините прахови частици е в норма. За сравнение през 2020 г. при 354 измервания са отчетени 64 превишения“, уточняват от общината.
Като друга причина за пясък по пътните платна е посочен проектът за подмяна на ВиК-инфраструктурата на града, като от общината отправила множество писма до възложителя „ВиК“ ЕООД за почистване на замърсените участъци.
„Категорично не сме съгласни с твърдението, че Смолян е един от най-мръсните градове в страната. Поддържането на чист и приветлив град е от първостепенно значение за общината и не бива по никакъв начин да се подценява труда и усилията на работещите в администрацията и фирмата, с която общината има сключен договор. Поддържането на чист и приветлив град е от първостепенно значение за общината, но за да се случат нещата, всеки от нас трябва да положи усилия. Поддържането на чистотата е отговорност не само на фирмата и общината, а и на гражданите. Проблемът с отпадъците, изхвърлени съвсем неправомерно край домовете ни, в градинките, на улицата и детските площадки, край пътя или до любимата ни пейка можем да решим заедно. Защото със споделени усилия и участието на всеки от нас, можем да направим градът ни по–чист, по–уютен и приветлив, с „малки действия“ да направим „големи крачки“, казват в заключение от местната администрация.