Проект за рехабилитация на уличното осветление в Смолян представиха днес
Откриваща пресконференция по проект № BGENERGY-2.001-0034 „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на град Смолян“ се състоя днес. Той е по програма „Възобновяема енергия, енергийна ефективност, енергийна сигурност“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014 – 2021 с програмен оператор – Министерство на енергетиката, процедура за подбор на проектни предложения „Рехабилитация и модернизация на общинската инфраструктура – системи за външно изкуствено осветление на общините“.
Община Смолян е бенефициент по проекта, а неин партньор е „ЕНОК-СЕНТЕРЕТ – Център за енергийна ефективност“ – Норвегия.
Общата стойност на безвъзмездната финансова помощ е 784 066,35 лв., като финансирането от ФМ на ЕИП е на стойност 666 456,40 лв., националното финансиране – 117 609,95 лв. От общата сума за община Смолян са предназначени 747 554,66 лв., а за партньора – 36 511,69 лв.
Основната цел на проекта е подобряване условията на живот на населението на град Смолян чрез реконструкция и модернизация на системата за външно изкуствено осветление.
Специфичните цели са: намаляване на потреблението на енергия – 1 342 866,24 кWH/r; намаляване на емисиите СО2 с 1 584,58 t/r; спестяване на разходите за поддръжка на системата за външно изкуствено осветление – 300 172,57 лв./г., като това включва както разходите за енергия, така и за поддръжка на системата.
Няколко са дейностите по проекта – управление, подготовка на документацията за провеждане на обществени поръчки и избор на изпълнители за проектните дейности; изпълнение на дейности по внедряване на мерки за енергийна ефективност в системата за външно изкуствено осветление на град Смолян; изпълнение на строителен и авторски надзор; дейности за информация и публичност; обмяна на опит и добри практики; извършване на независим финансов одит.
Предвидена е подмяна на съществуващите осветителни тела със съвременни светодиодни осветители. Ще се монтират общо 3044 броя осветителни тела на улици със светлинен клас М6, С4, Р4-Р6, където подмяната ще доведе до най-големи икономии на ел. енергия.
Ще се въведе също така система за управление и енергиен мониторинг на уличното осветление. Мярката включва доставка и монтаж на 115 броя табла за улично осветление с комплект за мониторинг и управление.
Системата за интелигентно измерване е компютърна комуникационна система, измерваща консумацията на енергия и следяща различни параметри на ел. мрежата за потребление, наблюдение и контрол.
В допълнение към измерването, интелигентните устройства съхраняват данни за допълнителни електрически параметри. Те се прехвърлят към централната софтуерна платформа – в случая през интернет чрез GSM, където се визуализират.
Предстои обявяване на обществена поръчка за избор на изпълнител на основната дейност по внедряване на мерките за енергийна ефективност в системата за външно изкуствено осветление на град Смолян. Ще се възложат дейностите по извършване на авторски и строителен надзор.
Предстои също обмяна на добри практики с норвежкия партньор, включително провеждане на уъркшоп със заинтересовани страни в сферата на енергийната ефективност през следващата година. Изработен е сайт по проекта: ee-smolyan.eu/.
„Главните улици на областния град са изключени от проекта, защото осветителните тела по тях са много по-висок клас. Там, където по европейски програми сме подменили телата, сега няма да правим интервенции. След като реализираме проекта се надяваме отново градът да е осветен, както преди, и да не се налага да правим допълнителни икономии, тъй като те ще се реализират от самата енергийна ефективност. Нашите надежди са колкото е възможно по-скоро да изберем изпълнители и да изпълним по-рано проекта, за да се възползваме от предимствата му“, заяви пред журналисти инж. Мариана Цекова – зам.-кмет на Община Смолян и ръководител на проекта.