Здраве

Пулмологът д-р Златка Шопова: Ненормално е да започне антибиотично лечение без преглед

Ние твърде малко знаем за заболяването коронавирус и какво ще се случи по-нататък. За мен обаче е ненормално, неприемливо да се започва антибиотично лечение без преглед, само по телефона, заяви пулмологът д-р Златка Шопова на онлайн брифинг с журналисти днес. Припомняме, че тя беше дълги години управител на диспансера за туберкулозно болни в Смолян. Практикува и до днес професията си и е много уважаван лекар.

По думите й, ако пациентът каже: „Имам температура, чувствам се зле, кашлям“, веднага  му се назначава антибиотично лечение.

„От опита през тези месеци – с масово болни и с пневмонии, забелязвам, че много голяма част, ама много голям процент от пациентите са започнали антибиотично лечение още от първия ден или сами, или по телефона. За мен това е абсолютно нелогично и ненормално“, подчерта д-р Шопова.

И тъй като по-голямата част от пациентите с коронавирус имат и придружаващи заболявания, тя е категорична, че трябва да се знае всичко за тях – как протичат, с какви лекарства са и т. н.

„Изключително много ме притеснява, защото когато се стигне до болнично или амбулаторно лечение, те вече са употребили един, два и три антибиотика. Оттам-нататък става изключително трудно. И при д-р Лалов са попадали такива пациенти – късно дошли. Първият преглед е при пулмолога или направо в болницата. Това за мен е много сериозно нещо. Ненавреме се обръща внимание. Сега хората са прави, че за да иде до личния лекар, по селата трябва някой да го придружи. Има села, от които не могат да стигнат до Смолян. Например Мугла един път в седмицата – в сряда, имат автобус до Смолян. Безкрайно много неща са трудни и сериозни. Освен това хората някак си смятат, че медицинският персонал е длъжен. Длъжен е, ако се спазват правилата. Не може цял ден да ходиш без маска или да контактуваш с повече хора, без да мислиш, че ти можеш да ги заразиш или те теб да заразят. На много хора им е все едно и когато стане сериозно, тръгват по аптеките и става страшно. Смъртността няма как да не расте. Докъде – трудно може да се каже“, смята д-р Шопова.

По думите й обаче такова безконтролно и ненужно използване на антибиотици в много случаи по-нататък носи последици –  развива се резистентност, която ще даде“ плодове“ след години.  Безконтролно е и амбулаторното лечение.

„Много голяма част от хората си купуват антибиотици за всичко, което може да им дойде на ум. В сегашната ситуация някои от лекарите, не само общопрактикуващите, препоръчват по телефона антибиотици – един, два, три. Казвам го от опит, а не някой да ми го е съобщил. Това за мен е абсолютно неправилно. Първо, вирусните инфекции не се влияят от антибиотици. Антибиотиците вършат работа по-нататък и не може по този начин да се работи. Голяма част от хората наистина вземат антибиотици на своя глава. След това личният лекар или друг лекар казва: „Спри това и вземи еди-какво си“ и след две седмици вече е с пневмония и е вече при д-р Лалов или е амбулаторно. Не само за антибиотиците – такова безконтролно самолечение е абсолютно ненормално“, заяви още д-р Шопова.

Според нея всяка епидемия може да покаже недостатъците на една здравна система, но в България имаме хроничен недостатък – на медицински кадри.

„Това е сериозен проблем, който е отдавна и не може да се реши само по време на епидемията. Сега всички виждат как цялото медицинско съсловие е изключително натоварено. Понякога има неоснователни претенции на хора, които може би не си гледат както трябва тяхната работа, но намират кусури да речем на медицинския персонал. Във всяка професия има всичко, но при такъв недостиг на персонал, натоварването е огромно и да не дава Господ някой да сгреши, да не направи беля, както често може да се случи. Първо, защото натоварването е голямо, Второ, защото заразяването на този персонал е абсолютно сигурно предварително. Дай Боже, ваксината да свърши работа, но това не може да свърши за една-две години“, поясни още д-р Шопова.  

За маските тя е категорична, че трябва да се носят, дори човек да е преминал болестта.

„Това, че например аз имам антитела – тоест, преминала съм болестта, както и много други хора, не знаем дали може да последва ново заболяване. Това още не е съвсем ясно. Ако всички, които са боледували, тръгнат без маски, то значи, че и останалите, които още не са, ще ги свалят. Трябва да носим маски, за да намалим колкото се може опасностите. Вече свикнахме с маските, но мисля, че трябва да се носят“, каза тя.

error: Защитено Съдържание!