Региона

Три обекта обновиха в Чепеларе по българо-гръцки проект

Цялата площ на градския парк в Чепеларе е напълно обновена по българо-гръцки проект. Основно ремонтирани са музеят на родопския карст, паметникът на загиналите във войните чепеларци и пространството около него.

Общият бюджет на проекта „Интегриран подход за развитие на културни и природни обекти в Чепеларе (България) и Просочани (Гърция)“ по програма Интеррег V-A България-Гърция е 1 622 407 евро, от които 847 253 евро за община Чепеларе.

„През цялото време работихме в добро сътрудничество с партньорите от гръцката община Просочани. Надявам се то да продължи и занапред все по често да се реализират такива проекти, които са в интерес на местната общност“, посочи кметът Боран Хаджиев.

Областният управител на Смолян Емил Хумчев заяви, че оценява високо усилията на местната власт общината да се развива и утвърждава като предпочитана туристическа дестинация, градът да се превърне в пазител на културните и религиозните ценности, на християнската вяра в областта.

„Чепеларе винаги е било зеленото сърце на Родопа планина и с днешния проект, който завършва успешно, доказа, че с грижа и мисъл за местните хора, за гостите и туристите, които ще продължават да посещават Чепеларе, които идвайки тук, ще виждат един разкрасен град. Въпреки трудностите, пред които е изправена общинска администрация и ръководството на общината – всички ние си даваме сметка, че последните години бяха доста трудни, сте успели да привлечете един немалък ресурс от европейските фондове, които целят да изравнят стандартите на живот от двете страни на границата чрез инструмента „Интеррег България-Гърция“. Чепеларе се е възползвала от този инструмент и е направила нещо чудесно за своите жители и гости“, подчерта Хумчев.

Надежда Харитева – технически сътрудник по проекта, каза, че той е бил разделен на два етапа. В първия, през 2017 и 2018 година, са обновени музеят и паметникът. През 2020 са се възползвали от възможността да кандидатстват за допълнително финансиране, с голяма част от което е реконструиран градският парк.  

„Нашият музей е част от историята на града. Открит е 1970 г. и спешно се нуждаеше от цялостен ремонт, защото през годините са правени само частични. В един момент състоянието му беше плачевно. Благодарение на този проект вече имаме един модерен, с европейска визия музей. Доказателство за съвестно свършена работа е многократно увеличеният брой посетители и приходите от билети. С част от тези приходи успяхме да осъществим дейности, които не бяха включени в проекта“, каза екскурзоводът Мария Цветкова.

По думите й визията на обекта е коренно променена. „Посетителите не могат да повярват, че той е на почти 50 години. Вече работим без почивен ден, включително на празници и всеки е добре дошъл“, подчерта тя.

В парка е изградена детска площадка „Крепост“ с комбинирано детско съоръжение, къщичка „Индианска крепост“, люлка от типа „Махало“ и клатушка. Всички са с ударопоглъщаща настилка. Оформена е нова алейна мрежа, писта за бягане с ширина 1,2 метра и обща площ 110,5 кв. метра. Има зони за отдих – с перголи, пейки, маси за игра на шах и табла, две чешми, кошчета за отпадъци. Монтирано е ново осветление с енергоефективни светодиодни паркови осветителни тела. Има четири информационни табла с данни за интересни обекти в общините Чепеларе и Просочани. На гърбовете им са отпечатани винили със снимки на детски рисунки, участвали в конкурс „Нарисувай Чепеларе“.

Камери за 24-часово видеонаблюдение има на трите нови обекта. Местната администрация се надява и призовава всичко това да бъде пазено.

error: Защитено Съдържание!